השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
DA-Vision
view counter

תמיד בראש טוב

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
09.07.17
המאמן המנטלי יוהאן מזרחי מקיבוץ עמיר היה שותף בכיר למסע ההישארות בליגת העל של כדורגלני קבוצת נערים א' של עירוני קרית שמונה. מזרחי, שעובד עם ספורטאים רבים מאזורנו, זוכה לתואר "מאמן החודש".

תחום האימון המנטלי נכנס בצורה דומיננטית לעולם הספורט בשנים האחרונות. בגליל העליון כמו בגליל העליון, הקצב הוא שונה. הראשונה להכניס עבודה עם מאמן מנטלי באזורנו הייתה קבוצת הבוגרים של עירוני קרית שמונה, זה היה לפני כשלוש וחצי שנים עם כניסתו לצוות המקצועי של איתן עזריה. בחצי העונה האחרונה גם במחלקת הנוער של המועדון נהנו מעבודה צמודה של מאמן מנטלי, שעזר לשחקנים רבים להפיק מעצמם יותר, כשגולת הכותרת היא חלקו בהישארותה בליגת העל של קבוצת נערים א', אליה הגיע באמצע העונה יחד עם המאמן אילן עזריה – שהוקפץ מקבוצת נערים ב'.

קוראים לו יוהאן מזרחי, בן 27 מקיבוץ עמיר, בן לאב ישראלי ולאם צרפתיה, שחזר אלינו אחרי כמה שנים באירופה. מזרחי, שלמד את תחום האימון המנטלי במכללת "תות תקשורת" של המאמן המנטלי המוביל אלון גל, שימש בעונה החולפת גם כמאמן המנטלי של כדורסלני קבוצת הבוגרים של הפועל גליל עליון, כל זאת במקביל לעבודה מנטלית עם תלמידי תיכון "עינות ירדן", עבודה פרטית בתחום האימון המנטלי ומכירות בחברה לציוד רפואי שבבעלותו, אך אינה מנוהלת על ידו, והוא בעיצומם של לימודי תואר בפסיכולוגיה ויחסים בינלאומיים. מזרחי טוען שלמרות כל העיסוקים הוא מוצא גם זמן להנאות ושינה. בראיון לפינת "מאמן החודש" משתף אותנו מזרחי בפרטים אודות סיפור חייו, תפיסת עולמו, התהליכים שעבר יחד עם קבוצות הספורט באזור ושאיפותיו לעתיד.

 

בהחלט אדם מרתק. יוהאן מזרחי לצידו של עמית גל (צילום: גיל נוימן)
בהחלט אדם מרתק. יוהאן מזרחי לצידו של עמית גל (צילום: גיל נוימן)
 

יוהאן, אהיה איתך כנה. השם שלך יצר אצלי בלבול וניגודיות, לכן אבקש ממך לספר אודותיך.
"עשיתי את המסלול שכל קיבוצניק יספר לך עליו: גן, בית ילדים, חדר אוכל, רפת, נוי, סימון מספרים לכביסה שידעו מה שלך, כמה טרקטורים ועוד בערך 25 שמות חיבה - תלוי את מי פגשת בשבילים, הזקנים קוראים לי קרוייף. אבל למען האמת תמיד הרגשתי שוני משאר הילדים. השם שלי כבר הבדיל אותי, ושם המשפחה לגמרי מביא טוויסט. אני בנוי ועשוי מכמה חומרים, קיבוצניק שאין לו בעיה להתלכלך בבוץ ולהתמלא באבק, שכשיוצא מהמקלחת, צרפת מניפה את דגליה בגאווה עם ריח הפוך משל גבינת קממבר ויין ועכשיו מגיע המזרחי - אבא טברייני שגם תיבל אותי בהרבה פלפל חריף. ההסבר הזה מפתח לי תיאבון. אני מרגיש ומבין את איך שזה בנה אותי להיות מי ומה שאני ואני לא אשקר לך, אני אוהב את זה. בזכות אלה ועוד הרבה יותר, אני מבין את רוב סוגי האנשים וגם מצליח לגעת במקומות עמוקים ולתקשר בהצלחה עם רובם ומתוך זה נולד העניין שלי בפסיכולוגיה ונפש האדם".

מה הביא אותך לתחום האימון המנטלי?
"מה שהביא אותי לתחום, זה היותי אדם חי ונושם ספורט ופסיכולוגיה. התברכתי ביכולת להבין במהירות מופרזת סגנונות התנהגות של צעירים ומבוגרים, מאז שאני ילד אני גם חי את זה, תמיד ייעצתי לכולם, וגם נכשלתי המון בחיים שלי - בעסקים ובנושאים אחרים ובאיזשהו שלב למדתי להרגיש ולהבין באמת שכישלון הוא מתנה סמויה, שהוא מחזק ומלמד אותך משהו חדש ומשם צמחתי להיות אדם שלא עוצר - לא משנה מה קורה, כי ברור לי שהדרך היחידה להגיע לתוצאות חייבת להיות גם מאתגרת כדי להיות מעניינת ומספקת, כל זה מביא אותי להטריף אנשים להגיע לתוצאות".

 

ריח של פרות עושה לו את זה. יוהאן מזרחי בריצה בסמוך לרפת בקיבוץ עמיר.
ריח של פרות עושה לו את זה. יוהאן מזרחי בריצה בסמוך לרפת בקיבוץ עמיר.
 

איזה מן אדם אתה בחיים האישיים ובמסגרת העבודה שלך?
"אני בן אדם תחרותי מאוד, לפעמים מדי וכשהפרופורציה נאבדת, אני מזכיר לעצמי שכל מי שמשחק איתי או נגדי בסך הכל מחפש הנאה בתוצאה הסופית של המעשים שלו וזה מאזן אותי. כשעובדים עם אנשים עליהם עצמם, זו הרבה אחריות וצריך מידה רבה של רצינות ומסירות, אז כשהעבודה נגמרת, יוהאן אחר מופיע, הילד השובב ומעשי הקונדס שלו תופסים פיקוד, זה הכיף האמיתי, אני מוכן למות בשביל לחיות ככה".

במחצית השניה של העונה התחלת לעבוד עם קבוצות מחלקת הנוער של עירוני קרית שמונה. לקבוצת נערים א' הגעת בסמוך למינויו של אילן עזריה למאמן הקבוצה. ספר על החלק שלך בהישארותה של הקבוצה בליגה הבכירה, על אף העובדה שלא כבשה ב-11 משחקים ברצף?
"הגעתי בתחילת הסיבוב השני לקבוצה, כשהיא הייתה מפורקת מנטלית ובמקום האחרון. עבדתי עם כל שחקן באופן אישי, עשינו תרגילים קבוצתיים לפירוק האגו, בניתי יחד עם המאמן צורת התנהגות חדשה לכולם, ככה שמי שלא מתאים, פשוט נשר לבד, ואז לא היה שום גורם שמוריד מהכיף. קיבלתי גיבוי מלא מהצוות ומיושב ראש המחלקה, דורון שנפר, ועבדתי בצמוד עם שחקניה הבכירים של הקבוצה - עליהם נפלה הרבה אחריות, רובם עוד ילדים שלא יודעים להתמודד עם כמויות לחץ כאלו, אבל הם הוכיחו את עצמם. לעבוד עם קבוצה זה לא רק שיחת מוטיבציה של 10 דקות בטונציה סוחפת, זה ליצור כח בסיסי חיובי מוביל שהשאר ניזונים ממנו לטובתם וזה מגיע דרך עבודה על ניואנסים קטנים שאתה יודע שתגרום לאחרים לחשוב עליהם עם עצמם בסוף היום. הייתה עבודת צוות, בהחלט מגיעות מחמאות לשחקנים וכמובן למאמן אילן עזריה, למנהל מאיר בן שבת, למנהל המחלקה גולן מועלם ולמעסה מישל מויאל, על העמידה במשימה המאתגרת".

 

עמדו במשימה כנגד כל הסיכוים. יוהאן מזרחי יחד עם אילן עזריה, מאיר בן שבת ושניים משחקני קבוצת נערים א'.
עמדו במשימה כנגד כל הסיכוים. יוהאן מזרחי יחד עם אילן עזריה, מאיר בן שבת ושניים משחקני קבוצת נערים א'.
 

עבדת העונה גם עם כדורסלני קבוצת הבוגרים של הפועל גליל עליון. ספר על העבודה איתם?
"עבדתי עם שחקנים דוגמת רום גפן, שקד ירושלמי, דור גולדנברג עדן זלנבאבא וסימון באוורס האמריקאי, שהיה זקוק להרבה עזרה והמון תמיכה. מדובר בחבר'ה צעירים ורעבים בטירוף. באחד התהליכים למשל עבדתי עם רום גפן על המנהיגות וההובלה שלו, בתור רכז, אתה צריך להיות בעל הבית, הוא הגיע באמצע העונה מאנגליה ולהיכנס לתוך קבוצה שכבר משחקת יחד כשלושה חודשים זה הרבה פעמים לא קל ובהתחלה שלו הוא ברח לצדדים כי לא ידע איך להביא את עצמו לידי ביטוי. לאט לאט שמתי לב שכשהכדור בידיים שלו, יש אנרגיה של כריזמה בלתי ניתנת לעצירה וחייבים לגרום לשאר השחקנים להבין איך זה משפיע על התחושה שלהם בזמן משחק לטובתם ולהבחין דרך צפייה בוידאו ולהבליט בדיבור מה קורה כשהוא מחליט לעשות סדר ולוקח אחריות, לאט לאט בנינו יחד את המעמד שלו, את הביטחון שלו ואת ההבנה שכדאי לשאר לתת לו להוביל והדובדבן שבקצפת הגיע כשהוא "תפר" עם הרבה אומץ שלשת ניצחון עם הבאזר על הראש של נס ציונה, היום הוא כבר מתאמן עם הנבחרת האולימפית של המדינה עד גיל 25 וזה כיף גדול לראות אותו מצליח".

איך זה לשתף פעולה עם חבר'ה שאתה מכיר מהיומיום ולמעשה בקבוצה שגדלת עליה?
"אחד הדברים הכי יפים בגליל עליון של השנה האחרונה זה האווירה המדהימה שהייתה בקבוצה לאורך כל השנה, ניר וסרמן המנהל, אבישי גורדון המאמן ומישל מויאל המעסה – שהיה מסור מאוד גם להצלחה של קבוצת נערים א', אנשים שאאחל לכל אחד שיהיו חלק מחייו, איזה לב ענק יש להם. השחקנים והצוות כולם חברים טובים, נהנים בכל אימון, ומבלים יחד 24/7, לא רואים את זה בכל מקום, זה היה אמיתי ונדיר".

 

מוצאים סיבות לחיוכים. רום גפן ויוהאן מזרחי (צילום: גלעד חזון)
מוצאים סיבות לחיוכים. רום גפן ויוהאן מזרחי (צילום: גלעד חזון)
 

מה לדעתך הסיבה שהקבוצה סיימה את העונה עם טעם חמוץ?
"לדעתי נפילת המתח בסוף הגיעה מכיוון שהקבוצה כבר נגעה בפלייאוף העליון וטעות משחק קריטית של השניה האחרונה גרמה לקבוצה להפסיד ולאבד את מקומה שיכל להיות מובטח בין המובילות. בפלייאוף התחתון הקבוצה שיחקה לפרוטקול מאחר והבטיחה קודם את ההישארות בליגה. כשהמתח יורד, זה טבעי שההישגיות תהיה נמוכה".

לאיזה ענפי ספורט אתה מתחבר?
"כדורגל וכדורסל, חד משמעית. בכדורסל אני פחות טוב, בכדורגל אני חי בסרט שאני איזה תיירי הנרי או רונאלדיניו, אני גם לא רע האמת. הקבוצה האהודה עלי בכדורגל היא פאריס סן ז'רמן, הקבוצה האהובה עליי עוד מימי רונאלדיניו, בליגת האלופות. אני אוהב לצפות בטורנירי מונדיאל ויורו. בכדורסל אני אוהב לצפות באן. בי. איי ויורוליג, מוצא את עצמי הרבה פעמים נכנס להתערבויות על התוצאות. איזה כיף שחברים משלמים על הסטייק והחיוך שלי"...

 

מאמין בשיחות אישיות. יוהאן מזרחי בשיחה מנטלית עם הכדורגלן גיא בן לולו.
מאמין בשיחות אישיות. יוהאן מזרחי בשיחה מנטלית עם הכדורגלן גיא בן לולו.
 
 

מיהם המנטורים המנטלים והדמויות שאתה סופג מהם השראה?
"רובין שארמה, דונאלד טראמפ, דייל קריינגי, לס בראון, הרב יצחק פנגר, אלון גל שלמדתי אצלו, קראתי כל ספר שלהם וראיתי כל הרצאה אפשרית שלהם. תאמין לי שאין לנו מקום לכל האנשים שלמדתי מהם. פעם, כשהייתי ילד, הלכתי לישון עם קלטת של "ילדת ההפך", "מיץ פטל" ועוד כמה כוכבים, והנה הסוד, כבר הרבה שנים שכל לילה אני נרדם עם הרצאה ביוטיוב על כל דבר שקשור בחכמת חיים, גם אם יש לי 3 שעות לישון. מה שמושך אותי אצל כולם הוא מכנה משותף ברור – חוכמה עצומה שמתבססת על משמעות הקיום של הבן אדם בעולם, מה מניע אותו ואיך הוא יכול לגלות את הייעוד שלו, לפתח את הכשרונות שלו ליכולות משוכללת וליצור מציאות אישית ומיוחדת תוך חתירה לניצחון שהוא לא אישי, הוא של כולנו יחד. התוצאה הסופית היא אושר, גם מי שמחפש הרבה עושר, גם אם לא מבין זאת, מחפש בעצם אושר והם מלמדים את האדם להגיע עם עצמו לתחושה הזו וגם לעבוד קשה בשביל זה ואיך לעבוד קשה דרך העניין שהכל מתחיל בצורת חשיבה שגורמת לפעולה. בא לי להסביר עוד מלא על איך הדברים עובדים, זה סוחף אותי, אבל כמו שאמרתי קודם, לא יהיה לנו מקום".
 
 
מהן השאיפות שלך לעתיד?
"הקמת בית הספר הראשון מסוגו בעולם שממוקם בישראל ובו ילמדו תלמידים מ-100 מדינות שונות וכמובן שמדינות ערב כלולות ברשימה, שם ילמדו את כולם ערכים של כבוד ועזרה הדדית והדת היחידה שתהיה קיימת היא אהבה. תשאל אותי מה יהיה מקצוע הליבה המרכזי? ספורט, שמחולק לעשרות אפשרויות שונות".

 

גם לנהל חתונות הוא יודע. יוהאן מזרחי בטקס החופה של אילון ויהב ישראל.
גם לנהל חתונות הוא יודע. יוהאן מזרחי בטקס החופה של אילון ויהב ישראל.

אפשרויות לתצוגת תגובות

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

חתיךךךךךךךך

חתיךךךךךךךך

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital