א.א אורטופדיה וספורט
view counter
מחפשים אימון פונקציונאלי המשלב קרוספיט, TRX ואקסטרים? אימוני כושר אישיים וקבוצתיים במתחם מאובזר וחדשני. קרוספיט קריית שמונה
view counter
זה הזמן לגלות עולם ומלואו בעבור חיות המחמד שלכם. אביזרים, ציוד ומכירת דגים, תוכים וארנבים. צדק חייתי - מזון וציוד לבעלי חיים.
view counter

שלום, אני נוסעת

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
01.06.14

עונת הכדורסל הסתיימה, ובעוד ישנם כאלה שזהו עבורם זמן לסיכום עונה, ישנם כאלה שזהו עבורם זמן לסיכום תקופה. רגע לפני שהיא ממריאה לארצות הברית, עינת קורן, מנהלת קבוצת הנשים של הפועל גליל עליון, נוחתת לראיון אצלנו.

כדורסל הנשים בגליל העליון זכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת, אחרי שנים רבות של ואקום גדול. האולם בבית הספר "הר וגיא" שבקיבוץ דפנה הפך מעת לעת לאחד מהמקומות הכי רועשים בגליל, בזכות הצלחותיהן של קבוצות הנערות והנשים, ודווקא בשנים שבהם נראה היה שהמסך על הענף כולו בגזרת הגליל העליון יורד, מיצבה את עצמה מחלקת הנשים כסוג של מרענן רשמי.

במשך שש שנים אחת מהנושאות העיקריות בנטל הניהול הייתה עינת קורן, 23, מבית הלל. הנערה הצעירה, שעם הזמן הפכה לאישה, שיחקה בעבר בקבוצת הנערות ונאלצה לפרוש בגיל 17 בגין פציעה, נכנסה עוד בהיותה תלמידת תיכון לתפקיד מנהלת קבוצת הנערות ולאחר מכן בקבוצת הנשים, והפכה את מחלקת הנשים של הפועל גליל עליון לסוג של מפעל חיים עבורה, למרות גילה הצעיר. לא מעט אתגרים, התמודדויות בגזרות שונות, רגעים שמחים ורגעים מאכזבים עברו בפרק הזמן של שש השנים האחרונות על עינת קורן, בתפקידיה כמנהלת קבוצת הנערות וקבוצת הנשים. עכשיו, כעבור שש שנים, החליטה עינת קורן על שינוי דרמטי בחייה: פסק זמן מהכדורסל. בימים אלה היא אורזת מזוודת לקראת שהות ארוכה בארצות הברית – מה שאומר שבעונה הבאה היא לא תהיה חלק פעיל מכדורסל הנשים בגליל העליון. רגע לפני שהיא עולה על מטוס ומשקיפה אלינו מרחוק, אנו שמחים לארח את עינת קורן לראיון סיכום תקופה. 
 

איך מסכמים שש שנים בשישה משפטים? איזה תובנות את לוקחת להמשך דרכך?
"תקופה בלתי נשכחת והשנים המשמעותיות בחיים שלי עד כה. להאמין בדרך שלי ולא להישבר, לא לחפש הגדרת תפקיד אלא פשוט לעשות, לראות תמיד את התמונה כולה. להאמין באנשים שעובדים איתך. טעויות הן חלק מהעסק. הלוואי שאזכה שוב לחוויה שכוללת בתוכה את הכל".

האם את מרגישה באיזשהו מקום שההקרבה הגדולה שלך למען כדורסל הנשים גרמה לך להפסיד את החיים שיש לצעירים בני גילך?
"אין ספק שהיה לזה מחיר, כמו זה שלא הכרתי עדיין מסגרות אחרות ועוד לא יצאתי אל העולם הגדול. מצד שני המוטו שלי הוא שבחיים יש זמן להכל. אני גם לא מכירה הרבה אנשים בגיל שלי שיכולים להגיד שהם ניהלו פרוייקט כזה שכלל גם התעסקות בניהול עמותה וכספים. למדתי באמת המון דברים שיילכו איתי הלאה אז למרות המחיר זה היה שווה כל רגע".
 

 

עבודת צוות מאומצת. עינת ביר והמנכ"לית מיכל טאובליב-חן.
עבודת צוות מאומצת. עינת ביר והמנכ"לית מיכל טאובליב-חן.

 

 
במבט לאחור האם היית לוקחת את התיק הזה עליך בגיל כל כך צעיר?
"אין שאלה בכלל. דווקא בגלל שנכנסתי לתפקיד צעירה כל החוויה הזאת קיבלה משמעות נוספת כי כל דבר היה לי חדש ומכל דבר למדתי. אני רק יכולה להודות שלמרות הגיל הצעיר שלי סמכו עליי ונתנו לי להוביל את הדברים מנקודת המבט שלי ובזכות זה גדלתי וצמחתי. בנוסף נפגשתי עם הרבה אנשים חשובים ומוערכים, למדתי גם דבר או שניים בפוליטיקה, בקיצור הספק יפה לגיל שלי".

איך זה להיות "ילדה" בעולם של גדולים?
"בשנים האלה זכיתי לבית ספר אקטיבי בניהול מערכת וגם בניהול אנשים. למרות שכל אחד מאלה שעבדתי איתו היה טיפוס כל כך שונה היה לכולם מכנה אחד משותף שמבחינתי היה הכי חשוב, והוא ההכרה בי וביכולות שלי וזה משהו שהוא לא מובן מאליו ואני מודה להם על כך. אף אחד לא בא והיה מעליי, כולם באו כדי לעבוד איתי ביחד כשווים".

עבדת לצידם של שלושה אנשים מצליחים במגזר העסקי. מה למדת מהם?
"באופן אישי יותר, לתום פלינק אני רוצה להודות על כך שלימד אותי לחלום בגדול ובהקשר של הכדורסל הוא שינה לנו תפיסה ולימד אותנו לזכור שתמיד מגיע גם לנו. לשגב ירבעם אני מודה קודם כל על העזרה הגדולה לקבוצה בעונה בליגת העל, אני לא יודעת איפה היינו עכשיו בלעדיו, וברמה האישית אני מודה לו על שנה שבה קיבלתי שיעור ענק. למיכל טאובליב-חן שניהלנו ביחד השנה אני מודה קודם כל על החברות בינינו שהיא הרבה מעבר לניהול קבוצה. בניהול שלה היא הביאה משהו אחר ושמה דגשים במקומות אחרים וכמובן שגם ממנה לקחתי הרבה. אני רוצה להודות באופן אישי ומיוחד גם לעמית חן שתמיד הייתה שם בשביל הקבוצה מאחורי הקלעים כל פעם בתפקיד אחר שהיה צריך באותו רגע. אין ספק שזה נכס עבור הקבוצה. אני רוצה להודות לכל חברי ההנהלה המורחבת והשותפים לעשייה. לכולם חלק גדול ומשמעותי בכך שיש בגליל כדורסל נשים".

יש הרבה אנשים שמכנים אותך ואת המאמן עידן ביר, "אבא ואמא של מחלקת הנשים". מה את יכולה לספר על הדרך שעברתם והקשר שנרקם ביניכם?
"ברמה המקצועית ובכלל בכל המסע הזה מי שהלך איתי יד ביד וגם באיזשהו אופן הכניס אותי למערכת זה עידן, מאמן הקבוצה. עידן היה השותף הגדול שלי בשנים האלו, הכרתי בן אדם מדהים, אני חושבת שהשותפות, האמון החזק בינינו והדרך שהתווינו היו לב ההצלחה. אני חושבת שעידן הוא איש מקצוע ברמה הכי גבוהה שיש ולמדתי ממנו המון בתחום המקצועי, הוא נתן לי הרבה חופש לעזור לו בתחום המקצועי וזה הוסיף לי הרבה ערך לתפקיד. לעידן היה תפקיד מכריע בהתקדמות כדורסל הנשים בגליל. הוא נתן את נשמתו בשביל הקבוצות אבל לצערי בגלל שהיינו החלוצים הוא גם נכווה לא פעם".

 

"האבא והאמא" של הקבוצה. עידן ביר ועינת קורן ברגע מאושר.
"האבא והאמא" של הקבוצה. עידן ביר ועינת קורן ברגע מאושר.

 
 

מהם המכשולים הגדולים ביותר שהתמודדת איתם בצד האישי, ושכדורסל הנשים בגליל התמודד איתם בתקופה הזו?
"אני חושבת שהדבר שהיה הכי קשה להתמודד איתו גם מהבחינה האישית וגם ברמה הכללית זאת המלחמה היומיומית על כך שיהיה פה כדורסל נשים. ומלחמה זה דבר מתיש. לא תמיד הייתה תמיכה מערכתית. כדורסל גברים בארץ וגם בגליל זה דבר מובן מאליו אבל כדורסל נשים לא. זה מתחיל ברמה הארגונית, בתמיכה הכספית ובהכרה הציבורית וממשיך גם מבחינת כמות השחקניות שצריך להילחם על כל בת ובת. היו לי באופן אישי ולכדורסל הנשים בגליל רגעים קשים מאוד בתחום הזה".

בטור ההצלחות של מחלקת הנשים, איזה נקודות את מציבה?
"בהקשר גם לתשובה הקודמת, אני חושבת שההצלחה הכי גדולה שלנו היא ש"הכרחנו" אנשים וגופים להכיר בזה שיש פה כדורסל נשים וצריך להתייחס אליו בכל המובנים. שמתי את זה בהצלחות למרות שלפעמים זה לא מצא חן בעיניי כל מיני אנשים ושילמנו על הפעילות שלנו מחירים אישיים. בנוסף, עברו תחת הידיים שלנו עשרות בנות איכותיות שעם כל אחת ואחת עברנו תהליך ומבחינתי כל תהליך כזה היה הצלחה כי ראית הרבה פעמים איך הן מגיעות אלינו מפוחדות וביישניות ויוצאות משהו אחר לגמרי. גם הבנות שלא משחקות היום הן בנות מובילות כל אחת בדרכה. זהו אולי הדבר המרכזי בעבודה שלנו. כמובן שאני לא יכולה להתעלם מההישגים המקצועיים. שנה אחר שנה עשינו היסטוריה. אם זה בנערות או בבתי ספר או בנשים. עשרות חצאי גמר, 8 גמרים, 2 עליות ליגה ו 2 אליפויות (אם ספרתי נכון). במבט לאחור זה משהו בלתי נתפס. אף פעם לא היינו הכי מוכשרות אבל היינו קבוצה לאורך כך הדרך וזאת אמנם קלישאה אבל זה מה שהביא אותנו למעלה".

האם חשת במשך הזמן שאתם לא זוכים להכרה הראויה מהמועצה וממחלקת הספורט?
"אני בטוחה שעשינו הרבה טעויות לאורך הדרך אבל מי שלא עושה לא טועה. אני יודעת שאני יכולה להסתכל במראה ולהגיד שבתנאים שהיו עשיתי מה שאפשר. אבל כן יש שני דברים מרכזיים שמפריעים לי.הראשון לא בתור מלחמה או משהו בסגנון, אבל מאוד קיוויתי שבתקופתי כן נצליח להגיע לשוויונית בתקצוב כדורסל נשים לעומת כדורסל גברים, אבל אנחנו עדיין רחוקים משם ואני חושבת שבשנת 2014 במדינה נאורה השוויון כבר היה צריך להתרחש. הדבר השני המשמעותי הוא מצב כדורסל הנערות שלמרות שאני לא יודעת אם יכולתי לעשות יותר אני כן מרגישה עליו אחריות. נורא קשה בגיל 17 שזאת הייתה השנה הראשונה שלי בתפקיד לבוא ולדפוק על השולחן ולהגיד קדימה תשקיעו כי אף אחד עוד לא הסתכל עליי. וכדורסל בנות לא עניין באותו זמן את האנשים הנכונים וככה התחיל להיווצר חור.רק לאט לאט התחילו להסתכל עלינו, 3 שנים אחרי הפעם הראשונה שביקשנו תקציב להשקעה בגילאים הצעירים קיבלנו את הכסף ו 5 שנים אחרי הפעם הראשונה שזעקנו לכך שצריך מנהל מקצועי מינו מישהו. אבל את התוצאות החיוביות של המלחמה הזאת ייראו רק עוד כמה שנים ובינתיים ההזנחה שהייתה לפנינו ובתחילת דרכנו מורגשת".

ואם זאת, בהשוואה להרבה מקומות בארץ, זה נראה שהתמיכה שקיבלתם מהקהילה היא גדולה וחמה.
"אני באמת רוצה להודות לקהל הגדול שליווה אותנו במהלך השנים והפך את כל חווית המשחקים למשהו יוצא דופן. כל השנים כולם דיברו על הקהל של הגליל ועל החוויה המיוחדת לשחק מולנו, ואין ספק שזה הוסיף הרבה כבוד וערך מוסף לקבוצה שלנו. היה לי העונג לראות אתכם כל פעם מחדש".

איזה נקודות זמן לאורך הדרך תוכלי לציין כציוני דרך?
"יש כל כך הרבה אבל אנסה לתמצת. ההפסד הראשון בגמר האליפות של הנערות. לראות את הר וגיא מפוצץ בכמות מטורפת של אנשים בפעם הראשונה זו התרגשות שקשה לתאר אותה. ואני חושבת שדווקא ההפסד גרם לכל שאר השנים ההיסטוריות האלו כי יש מצב גדול שאם היינו זוכות אז חלק מהבנות ואולי אפילו אני היינו עוזבות אבל דווקא ההפסד הכניס את האטרף לעונה שאחרי ומשם כבר הכל התגלגל. כמובן שהזכייה באליפויות והתחושה שאנחנו הכי טובים היא משהו שאין שני לא. וציון הדרך האחרון הוא המשחק שנפרדו ממני, לקבל אהבה והערכה כזאת במגרש שיש לי בו כל כך הרבה זיכרונות זה משהו שאני אקח אותו איתי עוד הרבה זמן".
 

 

זה שיר פרידה. עינת קורן, בטקס גמר אליפות הליגה הלאומית.
זה שיר פרידה. עינת קורן, בטקס גמר אליפות הליגה הלאומית.

 
 

האם את מצליחה לדמיין את החיים ללא כדורסל?
"כרגע לא. אבל אני חייבת לעצמי את ההשתחררות הזאת מהאחריות. אני כבר 6 שנים קמה כל בוקר ואחראית על בנות, תקציבים, לוגיסטיקה וכל מה שמשתמע. אני מחכה לבוקר שאני אקום ואהיה אחראית רק לעצמי. אני מאמינה שמתישהו בעתיד בצורה כזאת או אחרת אחזור לכדורסל".

מה הטיפים לממשיכי הדרך בקבוצת הנשים ובמחלקת הנערות?
"להבין את המורכבות בקיום כדורסל נשים בגליל וכל הזמן לעשות את ההתאמות הנדרשות. אבל מעל לכל לעשות את העבודה הזאת מתוך אהבה לבנות, למשחק ולאזור".

איפה את רואה את קבוצת הנשים ומחלקת הנערות בעונה הבאה?
"זה עוד שלבים מוקדמים מידי כדי לענות על השאלה. צריך לזכור שזה שיש בכלל כדורסל בנות בגליל זה לא מובן מאליו וכל שנה שתהיה פה קבוצה זה הישג בלי קשר למיקום או להישגים".

אין זה סוד שבמחלקת הנערות יש בור גדול מבחינת דור ההמשך. מה דעתך על העונה שהייתה? ומה לדעתך צריך לעשות כדי שתהיה מחלקה טובה יותר, שתוביל לקבוצת נשים טובה ומקומית יותר?
"אני חושבת שהדבר המרכזי שצריך לעשות הוא למצוא יותר אנשים שיעבדו במעגלים קרובים ורחוקים עבור כדורסל נערות ונשים. יותר אנשים צריכים לקחת אחריות ולתת כתף כדי לפתח וגם אם יהיו שנים קשות לראות את הטווח הארוך. כמובן שצריך למצוא את הדרכים האפקטיביות ביותר כדי למשוך יותר בנות צעירות לשחק. מעל לכל ההיבט הכספי תמיד ישחק תפקיד, אני חייבת לציין שראש המועצה הנוכחי, מר גיורא זלץ, בהחלט מראה תמיכה בכדורסל בנות בהרבה מובנים ואני רק יכולה לקוות שזה ימשיך כך, כי זה מפתח לעתיד".
 

 

בהחלט ראויה למחיאות כפיים ממושכות. עינת קורן במשחק סיום העונה מול אס"א ירושלים.
בהחלט ראויה למחיאות כפיים ממושכות. עינת קורן במשחק סיום העונה מול אס"א ירושלים.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
זה הזמן לגלות עולם ומלואו בעבור חיות המחמד שלכם. אביזרים, ציוד ומכירת דגים, תוכים וארנבים. צדק חייתי - מזון וציוד לבעלי חיים.
view counter
זה הזמן להתפנק במנה של שלווה ורוגע באגף הבוטיק של הגושרים מלון בטבע. ספא פיורינה - להתמסר לחוויה
view counter
שווארמה יוסף אקספרס קריית שמונה
view counter
1) מחפשים כלי עבודה? זקוקים לייעוץ והדרכה בתחום? בואו לגלות מגוון כלים עצום, שירות אישי ומקצועי ומחירים ללא תחרות. אוחנה סנטר
view counter
מדרסי העטלף
view counter
Shay Dekel Store - סטודיו לעיצוב ותפירה בהתאמה אישית
view counter
מילגה קריית שמונה
view counter
רעבים לחומוס איכותי מחומרי גלם טריים ומשובחים? זה הזמן לעצור ולהתפנק במסעדת החומוס הגלילית בצומת הגומא. מוטי חומוס
view counter

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital