עדיין לא הגעתם לחנות החיות שלנו? אצלנו תגלו עולם ומלואו עבור בעלי החיים שלכם. אנימל ק"ש - ציוד ומזון לחיות מחמד
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
מדרסי העטלף
view counter

ריצה למרחיק לכת

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
09.10.15
לעמרי אלמוג מקיבוץ נאות מרדכי ריצות למרחקים קצרים של 10-20 ק"מ לא עושות את זה. בשבילו ריצות למרחקים של עשרות רבות של קילומטרים ומעלה. שמחים לארח לראיון מרתק בפינת "ספורטאי החודש" רץ אולטרה מיוחד במינו. 

ענף הריצה תפס תאוצה גדולה בשנים האחרונות ברחבי הארץ, וגם כאן בגליל העליון וברמת הגולן קשה להתעלם מכמות הרצים שיש בצידי הדרכים ובשבילים של פינות החמד באזור. רובם הגדול של הרצים הללו מסתפקים בריצות למרחקים של עד חצי מרתון. ענף ריצה שמתפתח בשנים האחרונות, אם כי במימדים הרבה יותר קטנים ועם הרבה פחות חשיפה הוא ענף ריצת האולטרה – ריצה למרחקים עצומים של מ-50 קילומטרים ועד כ-161 קילומטרים (100 מייל). לא הרבה רצי אולטרה תמצאו במדינת ישראל וגם לא באזורנו. אחד שבכל זאת לא הצליח לחמוק מתחת לרדאר שלנו הוא עמרי אלמוג, בן 43.5 מקיבוץ נאות מרדכי, נשוי + 3, שעובד למחייתו בתפקיד ניהולי בחברה לייבוא כלים סניטריים, שכבר השתתף בשלושה מרוצים בארצות הברית - פעמיים למרחקים של 80 קילומטרים ופעם אחת למרחק של 100 מייל. מאז חזר ארצה הספיק להשתתף מספר פעמים בתחרויות המרתון הגדולות בארץ – טבריה, ת"א, ירושלים ואילת, מרוץ השליחים "הר לעמק", ובתחרויות האולטרה ירקון מזרח, אולטרה הגולן האחרון (82 קילומטרים).

תתפלאו, אך מה שהביא את עומרי אלמוג לפני מספר שנים לעולם הריצה זה יד המקרה ותו לא, כפי שהוא מתאר: "חיינו 16 שנים בארצות הברית. יום אחד הלכתי לרכוש נעליים, נכנסתי לחנות שבדיוק באותו הזמן הייתה בה הרצאה על ריצות אולטרה. האזנתי מתוך סקרנות וחשתי תוך כדי שהדברים עושים לי משהו. יצאתי מהחנות בתובנה שאני רוצה ללכת על האתגר הזה. התחלתי להתאמן במרץ כדי לעמוד באתגר, וכך מצאתי את עצמי רץ למרחקים ארוכים, משתתף במרוצים. הריצה הפכה לחלק בלתי נפרד מהחיים שלי, למרות שאני מגדיר את עצמי כרץ חובב. מה שאני אוהב בתחרויות של ריצת האולטרה, שלא מדובר בתחרות שבה ההישגיות היא גולת הכותרת. רק בארץ יש דירוג לתחרויות האלה. בחו"ל עצם ההשתתפות וסיום המרוץ הם ההישג. אני עוסק בריצות אולטרה, אך ורק ממקום של הנאה ולא ממקום של כמיהה להישגיות. קרדיט גדול מגיע לרעייתי, צליל, וכמובן שגם לילדיי, שתומכים בי ומקבלים בהבנה את ההקרבה וההיעדרויות הרבות שלי מהבית, כדי שאוכל לתת ביטוי לריצה בחיי".

 

האוהדים השרופים שלו. עמרי אלמוג ובני משפחתו.
האוהדים השרופים שלו. עמרי אלמוג ובני משפחתו.
 

הרקע הספורטיבי והמשפחתי של עמרי אלמוג מרשים. אלמוג, במקור בן קיבוץ גבים שבדרום, בנעוריו היה כדורסלן מצטיין בקבוצת הפועל שער הנגב ואף השתייך לסגל נבחרת הקדטים, בשורותיה שיתף פעולה עם כדורסלנים ידועים ובהם כמה כאלה שלבשו את מדי הפועל גליל עליון – דורון שפר, אלי בלול ואורי להב. אלמוג הספיק לשחק תקופה קצרה כשחקן בוגרים בקבוצת הפועל שער הנגב ובמכבי פ"ת. בתו, איריס, משחקת בשתי קבוצות הנערות של הפועל גליל עליון. סבו של עמרי אלמוג, עמינדב אברוצקי, היה ממקימי מועדון הכדורגל של הפועל כפר סבא ואלוף הארץ ביידוי פטיש, סבתו הייתה אלופת הארץ בקרב 7. עמרי אלמוג הוא נצר למשפחה בעלת שורשים עמוקים בצה"ל, ממנה יצאו מספר קצינים בכירים ובראשם הדוד זאב אלמוג – שהיה סגן אלוף בחיל הים ונחשב לאחד מהאנשים הבכירים ביותר בהקמת החיל. אלמוג מקשר בין הרקע לבין פועלו כיום בריצה: "גדלתי בבית ובסביבה שהספורט והמחויבות לצה"ל היה בהם מאוד דומיננטי. מגיל צעיר עסקתי בספורט וזה תמיד היה חלק ממני".

לפני שלוש שנים החליט עמרי אלמוג ורעייתו צליל לשוב ארצה. מה הביא אותם הנה ואיך הם מסכמים תקופה של שלוש שנים בגליל העליון? הנה לכם התשובות: "כשחזרנו ארצה חשבנו לעצמנו שיהיה יותר קל לילדים להתאקלם כאן מבחינת למידת שפה ומבחינה חברתית. מסתבר שצדקנו. המשפחה התאקלמה כאן בצורה טובה. כיף לנו מאוד לגור באזור הזה. זו פריפריה במובן המלא של המילה, עם היתרונות והחסרונות. לי באופן אישי הסביבה כאן קוסמת לריצה. המסלולים כאן טובים. לרוב אני רץ מנאות מרדכי עד האגמון, משם לתעלה המזרחית וגשר יסוד המעלה עד ליישובי כורזים ופארק הירדן וחזרה. יש כאן הרבה מסלולים טובים, מכפר בלום לחורשת טל גם מומלץ, למרות שהוא קצר. אני הרבה פעמים עולה עד לרמת הגולן וחוזר. יש לילות שאני מקדיש לריצה, מוצא את עצמי רץ כל הלילה והולך בבוקר לעבודה. אני רץ לרוב באזורים קבועים, כדי שיהיה לי קל עם כל נושא ההתמצאות בשטח. במהלך השבוע אני רץ למרחקים של בין 40 ל-80 קילומטרים".

 

הכנרת לרגליו. עמרי אלמוג במהלך ריצה ברמת הגולן.
הכנרת לרגליו. עמרי אלמוג במהלך ריצה ברמת הגולן.
 

עמרי אלמוג חש סיפוק גדול משתי התחרויות האחרונות שבהן נטל – "הר לעמק" ו"אולטרה רמת הגולן". אלמוג משתף אותנו ברשמים מהשטח: ב"אולטרה רמת הגולן" רצתי למרחק של 82 ק"מ, קצת נאבדתי בדרך ורצתי מספר קילומטרים מיותרים. לשמחתי, בריצות אולטרה הזמן פחות חשוב מהדרך. המרוץ ברמת הגולן נחשב ברמת קושי עולמית לדרגה 4 מתוך 5, הרבה טיפוסים על הרים. אדמת הבזלת גם היא מקשה. חוויה מהנה. השתתפתי בתחרות "הר לעמק", הייתי חלק מקבוצה של 8 רצים לא צעירים ממושב חד נס. הייתה חוויה נהדרת. בכל פעם רצתי במקטע אחר. רצתי בסביבות 70 קילומטרים. שמחתי לשתף פעולה עם אנשים מיוחדים, שלקחו את העניין ברצינות מבחינת התארגנות ומבחינה חברתית". היעד הבא של עמרי אלמוג הוא תחרות "סובב עמק" בקיבוץ הזורע, שתיערך בעוד שבועיים וחצי. אלמוג כבר דרוך לתחרות: "זהו המרוץ היחיד שהוא בינלאומי, אחד מחמש תחרויות גרנד סלאם שיש באירופה. הניקוד בתחרות נחשב לניקוד המצטבר ומקנה לך אפשרות להירשם למרוצי אולטרה. אני שואף לרוץ למרחק של 100 מייל, זה לוקח 24 שעות. למעשה זה יום שלם לרוץ בו, כשבין לבין צריך לאכול ולשתות. יש מלווים שרצים איתך. מקווה לסיים את המרוץ בצורה טובה. אני לא רץ מהר, אני רץ בין 9-10 ק"מ לשעה. אני מאמין שב"סובב העמק" זה יהיה בקצב קצת נמוך מזה, מכיוון שיש הרבה עליות וירידות".

 

עוד מדליות בדרך. עמרי אלמוג מציג לראווה את מדליות ההשתתפות שלו בתחרויות.
עוד מדליות בדרך. עמרי אלמוג מציג לראווה את מדליות ההשתתפות שלו בתחרויות.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital