זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter

על הקווים עם תשוקה לפרקט

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
16.07.16
אבישי גורדון – מאמנה החדש של קבוצת הגברים של הפועל גליל עליון, עוד לא ממהר להכריז על פרישה. בראיון בפינת "ספורטאי השבוע" הוא משתף אותנו ברשמים מהעונה שהייתה ובתכניות לעתיד.

זה קרה ב-18 לאוגוסט בשנה שעברה: אחרי שנים רבות שהתנהלו על מי מנוחות, לפחות למראית עין, הכדורסל הגלילי הוכה בתדהמה: אבישי גורדון – קפטן הפועל גליל עליון מהליגה הלאומית, בן כפר בלום, קיבל הודעה שלא ימשיך בקבוצה שאליה שב בקיץ 2012 - אחרי שהיה שותף לזכיות בתארי אליפות היסטוריים עם הפועל חולון והפועל גלבוע מליגת העל. ההנהלה והמאמן זיו ברתנא טענו שמדובר באילוץ שנובע מבחינה תקציבית, בסביבתו של גורדון סירבו לקבל את הטיעון הזה. גורדון נפגע, אבל נצר את לשונו והמשיך לאתגרים הבאים – אימון קבוצת הנשים של המועדון ששיחקה בליגה הלאומית, במקביל להמשך דרכו כשחקן בקבוצת הכדורסל של הפועל עמק יזרעאל מהליגה הארצית. עשרה וחצי חודשים אחרי הוא חזר מהדלת הראשית לקבוצה שויתרה על שירותי המשחק שלו, הפעם כמאמן הראשי במקומו של זיו ברתנא – שסיים קדנציה מוצלחת של 5 עונות, בהן עלה עם הקבוצה מהליגה הארצית ללאומית והוביל את הקבוצה שלוש פעמים לפלייאוף העליון. גורדון עדיין פגוע ממה שקרה בקיץ שעבר, אך הוא מעדיף להביט על היעד הבא – אימון קבוצת הגברים של המועדון שבו גדל.

 

שני לוחמים יחדיו. אבישי גורדון והאלוף במיל טל רוסו - בן קיבוץ חולתה.
שני לוחמים יחדיו. אבישי גורדון והאלוף במיל טל רוסו - בן קיבוץ חולתה.
 

את אבישי גורדון, שיחגוג בעוד חודשיים יום הולדת 39, פגשתי ביום חמישי האחרון בבית קפה בחולון – עיר מגוריי ועיר הולדתי, עיר שיש לו זיקה גדולה אליה: זו העיר שבה זכה לראשונה בתואר אליפות בשנת 2008, זו העיר שבה נולד בנו הבכור, זו העיר שבה מתגוררת אחותו הבכורה וזו העיר שבה הוא מעביר בימים אלה מהידע והניסיון שלו לדור הצעיר, במחנה אימונים שמתנהל בניהולו המקצועי של חברו הטוב, עודד קטש. גורדון נראה רעב ומוכן לאתגר שמצפה לו, אם כי גם הוא יודע: בשלב הזה הדברים בבחינת "הולכים אל הנודע".

העונה שהייתה

אבישי, לפני שניגע במינוי שלך לתפקיד מאמן הפועל גליל עליון, איך את מסכם את העונה שעברה עליך? נתחיל עם הפרק בהפועל עמק יזרעאל.

"נהניתי בעמק יזרעאל מכל שניה, הייתה לנו עונה מדהימה – עונה שבה היה שילוב מצוין בין חבר'ה ותיקים כמוני, ברק פלג, עופר דיגמל ויבגני ליוטרין לחבורה מוכשרת של צעירים בגילאי 16-17. הגענו עד לשלב גמר הפלייאוף העליון, למרות שזו לא הייתה מטרה מוצהרת מההתחלה. בשלב הגמר התמודדנו מול הפועל חיפה – שמראש מיצבה את המעמד שלה כקבוצה הטובה בליגה. היו הרבה דברים יפים בעונה הזו, אבל מעיבה עליה המקרה של חברנו לקבוצה קורן ג'ורנו – שכבר היה חלק מהקבוצה בגיל 16, ופתאום התגלה שהוא חולה בסרטן. כולי תקווה ואמונה שהנער המדהים הזה יחזור לאיתנו".

בעונה שעברה זו הייתה עונה ראשונה שבה אימנת קבוצת נשים. איך אתה מסכם את העונה שהייתה?

"זו הייתה חוויה מיוחדת עבורי. פעם ראשונה שבה אימנתי נשים. הגעתי לקבוצה שמאוד חשובה לי, קבוצה שהייתה כבויה וסגלה היה קצר יותר בהשוואה לעונה קודם. המטרה הייתה להחזיר לבנות את ההנאה ואת חדוות המשחק, בזה אני מרגיש שהצלחנו. המטרה שלנו הייתה להגיע לפלייאוף העליון ולהגיע רחוק יותר בגביע האיגוד – שם לא עמדנו ביעד. נכון, שהיו לנו כל מיני הפסדים על הקשקש, אבל כמאמן וכספורטאי זה לא מנחם אותי ואני שואף תמיד להצליח. סיימנו את העונה במקום הראשון של הבית התחתון של הליגה. בעונה הזו נחשפתי הרבה יותר לפעילות של מחלקת הנשים, לקבוצות הנערות ולעבודה הברוכה שנעשית שם. נהניתי לעבוד עם המנהל נעם כהן ועם המנכ"לית מיכל חן – שהפכה לחברה קרובה. קיבלתי את ברכת הדרך מהנהלת הקבוצה לרגל המעבר לבוגרים. אני אמשיך לעקוב אחרי קבוצת הנשים והמחלקה כולה, אשמח להיות להם לעזר. חשוב מאוד שיהיה כדורסל נשים בגליל העליון".

 

החזיר להן את האהבה למשחק. אבישי גורדון במהלך פסק זמן, במשחק של קבוצת הנשים.
החזיר להן את האהבה למשחק. אבישי גורדון במהלך פסק זמן, במשחק של קבוצת הנשים.
 

העונה שבפתח

איך זה שפתאום עשית מעבר חד מאימון נשים לאימון גברים וכרגע אתה למעשה ללא קבוצה כשחקן.

"נוצרה סיטואציה שבה עמק יזרעאל הייתה מיועדת להתאחד עם מגדל העמק – מהלך שלא יצא לפועל. בעמק יזרעאל הוחלט על קיצוץ בתקציב, שלא אפשר את הישארותי בקבוצה. במקביל, קיבלתי פניה מנהלת גליל העליון. נפגשתי עם ההנהלה, הוצע לי לאמן את הקבוצה וביקשתי כמה ימים של מחשבה. התכנון שלי היה להתחיל קריירת אימון בוגרים כעוזר של מאמן בכיר בליגת העל משך שתי עונות לפחות, ללמוד איך מתנהלת קבוצה ואיך מתפקד מאמן, ואז לגשת לתפקיד המאמן הראשי. כשההצעה מהגליל הוגשה לי, עמדתי בסיטואציה שבה הייתי צריך להחליט מהר. לא היה לי קל, כי אני עדיין רוצה להמשיך לשחק ועדיין לא לגמרי ויתרתי על זה. התייעצתי עם המשפחה, עם חברים קרובים, היו דעות לכאן ולכאן, אבל בסופו של דבר החלטתי שאני הולך על האתגר הזה. אני מודה מאוד להנהלה על האמון, על כך שהיא נותנת צ'אנס למישהו שעבר את כל השלבים במועדון להתפתח. אני אעשה הכל כדי להצדיק את האמון שניתן בי".

איך התגובות מהסביבה?

"יש הרבה פידבקים חיוביים מצד אנשי כדורסל, מצד אוהדים ואנשים שגרים בסביבה. אני מודה לכולם על התמיכה והפרגון. הרבה הבטיחו להגיע ולתמוך בקבוצה. אני מקווה מאוד שתהיה לנו קבוצה שתיתן להם את כל הסיבות להגיע ולתמוך. יש לנו את הקהל הטוב ביותר בליגה ואחד הקהלים הטובים בכדורסל הישראלי. יש להם חלק גדול בתקומה של הכדורסל בגליל וחשוב שהם ימשיכו להיות דומיננטיים".

מה אתה מתכנן להביא איתך אל הקווים?

"שיהיה ברור: אני לא מושלם, אני די טירון, אבל חושב שהניסיון שצברתי לאורך השנים והאישיות שהבאתי איתי למגרש כשחקן, הם הדברים שאני מתכוון שיאפיינו אותי גם כמאמן. אני אבחר עוזר מאמן שיעזור לי מבחינת ידע וניסיון. אני מאמין בעבודת צוות ומבחינתי לעוזר שלי יהיה חלק חשוב בקבוצה".

 

כריזמה היא שם המשחק. אבישי גורדון זוכה להערכה משחקניותיו.
כריזמה היא שם המשחק. אבישי גורדון זוכה להערכה משחקניותיו.
 

עברת אצל הרבה מאמנים מצליחים. מי המודל שלך?

"האמת שזכיתי להתאמן אצל הרבה מאמנים בכירים ומכולם יש הרבה מה ללמוד. תפיסת המשחק שלי תכלול שילוב של דברים שלמדתי מהם ודברים שאביא מעצמי, כמובן בהתאם לקבוצה שתהיה לי. המאמן המרכזי שאני שואב ממנו השראה הוא עודד קטש – חבר יקר מאוד שלי - שמביא את הקסם שלו לקווים ומצליח להשפיע מאוד על השחקנים שלו, אני גם מתייעץ עם אורן עמיאל – שלקח אליפויות בצ'כיה כעוזר מאמן. אני אוהב את צורת המשחק שמתווה ארז אדלשטיין – ובהזדמנות זו מאחל לו הצלחה במכבי ת"א. מהחבר'ה הצעירים יותר אני צופה לברק פלג – מאמן מכבי רעננה, פוטנציאל הצלחה גבוה, הוא מאמן מאוד מוכשר, עובד קשה ובעל ניסיון גדול. יהיה מעניין לפגוש אותו מהצד השני של המתרס".

איזו קבוצה תבנה בגליל?

"כרגע יש הרבה בעיות שעומדות בפנינו: זה לא סוד שיש לנו את אחד מהתקציבים הנמוכים בליגה, לא סוד שהמיקום הגאוגרפי שלנו גם בעוכרינו בעניין הזה ויש לנו גם סיטואציה לא פשוטה עם שחקני בית – שרבים מהם שוקלים אפשרויות אחרות מכל מיני סיבות. עם זאת, מבחינתי הקשיים מעצימים את האתגר. המטרה שלי היא לבנות את הקבוצה הכי טובה והכי מחויבת ,שאוכל לבנות במסגרת התקציב. חשוב לי לגבש שחקנים צעירים שיבואו בכיף ויבואו ללמוד כדורסל, שהקהל יידע גם במשחקים שיסתיימו בהפסדים שהשחקנים נתנו הכל".

שחקני הבית הם אבני היסוד של הקבוצה. רובם גם שיחקו לצידך וראו בך "אבא רוחני" על המגרש. איך הגענו לסיטואציה שהם שוקלים עזיבה?

"אני לא יכול להיכנס לכל הסיבות, אבל יש גם רצון טבעי של חלקם להתאווררות ורצון לאתגרים חדשים.רובם חברים טובים שלי, אני מעריך את המחויבות שלהם לאורך השנים, על המסירות שלהם למרות שלא הרוויחו כאן סכומים גבוהים במיוחד, חבר'ה טובים שעשו הכל בחיוך ואהבה. אני מאוד מקווה שהם יישארו איתנו. הקבוצה הזו היא הבית שלהם, חשוב שיהיה לה ייצוג מקומי".

דיברנו על קהל. ידוע שיש לך זיקה מאוד גדולה לקרית שמונה. האם נזכה לראות יותר תושבי קרית שמונה ביציע בזכותך?

"אני מאוד מחובר לקרית שמונה. אמי היא בת קרית שמונה ויש לנו משפחה בעיר, אבי שיחק בקבוצת הכדורגל של הפועל קרית שמונה – שנינו אוהדים של הקבוצה, אני באופן אישי בקשר טוב עם אנשים מהכדורגל – במיוחד עם בני בן זקן ויוסי אדרי, הייתי אוהד שלהם עוד בימים שהקבוצה שיחקה בכפר בלום בליגות הנמוכות. אמרתי בעבר ואני אומר גם היום: הקבוצה הזו היא של האזור כולו, לא רק יישובי המועצה האזורית גליל עליון ונשמח לראות עוד ועוד אנשים תומכים בקבוצה".

פעילויות למען הקהילה היו חלק אינטגרלי בפעילות הקבוצה בעונות הקודמות. זה יהיה כך גם תחת שרביטך?

"אני בהחלט מכיר בחשיבות של העניין, ואשמח להתייצב יחד עם הקבוצה לכל פעילות שהנהלת הקבוצה תיזום או תוזמן אליה. הקהילה מחזירה באהבה שהיא מקבלת. אין ספק שזיו ברתנא, קודמי בתפקיד, עשה מעל ומעבר למען חיזוק הקשר עם הקהילה, כך גם המוא"ז גליל עליון בראשות גיורא זלץ שגם לו מגיעה מילה טובה על התמיכה בקבוצה".

כמי שנמצא שלושה עשורים בכדורסל. מה לדעתך צריך להיעשות כדי שנראה כדורסל ישראלי טוב יותר?

"קודם כל, חשוב לצמצם את כמות הזרים – במיוחד בליגת העל, כדי שיהיה יותר מקום לצעירים להשתלב. מעבר לזה, נדרשת עבודה יסודית במחלקות הנוער, ובעיני זה צריך להתחיל במקום הנמוך ביותר – בבתי הספר לכדורסל ובקבוצות הקט סל. חשוב להשקיע ברמת המאמנים בכל הגילאים – ובמיוחד בגילאים הללו, חשוב שיהיו מאמנים שיגרמו לשחקנים לאהוב את המשחק וינחילו להם ערכים טובים, יעבדו איתם על יסודות משחק טובים. חשוב שהאגודות לא יתייחסו לגילאים האלה כאל פעילות להעברת זמן".

 

איש הסתרים שלו. אבישי גורדון וה"ג'נרל מנג'ר" - בנו אורי.
איש הסתרים שלו. אבישי גורדון וה"ג'נרל מנג'ר" - בנו אורי.
 

פלג של תמיכה ואהבה

ברק פלג, מאמנה של מכבי רעננה מהליגה הלאומית, שיחק עם אבישי גורדון בעונה האחרונה בהפועל עמק יזרעאל, לפני למעלה מעשור וחצי הם שיחקו יחד בגליל עליון וגם הספיקו לשתף פעולה בהפועל גלבוע/גליל – הן כשחקנים והן כשפלג שימש כעוזרו של ליאור ליובין באימון הקבוצה. ברק פלג לא חסך בשבחים, בפרגון והביע רצון לעזור בכל מה שניתן למאמן הצלחתו של גורדון. פלג תומך בצד שגורדון עשה: "אבישי חבר טוב שלי, אני מאוד שמח בשבילו. אני יודע שהייתה לו התלבטות והוא נורא אוהב את המשחק בתור שחקן. בתור אחד ששיחק איתו בליגה הארצית ובליגת העל אני יודע את זה. אני מאוד רוצה שהוא יצליח, לא פחות ממה שאני מאחל לעצמי. בסך הכל יש איזשהו שלב בגיל ובקריירה שאתה לוקח החלטה ללכת לכיוון אחר. אבישי לא צריך לפחד מזה, הוא צריך להיכנס לתפקיד בלב שלם. אבישי השחקן היה על המגרש הוא סוג של מאמן בכל קבוצה ששיחק בה, שחקן מאוד חכם שמבין את המשחק ברזולוציות גבוהות. הגליל זה מועדון טוב לעשות את הצעדים הראשונים. אני מודע לחששות שעמדו בפניו מעצם קפיצת הראש הזו, בלי התהליך של עבודה כעוזר מאמן. חשוב שאבישי לא יפחד לעשות טעויות וניסיונות ובעיקר שיילך עם מה שמאמין בו. שלא ינסה להיות אף אחד אחר. סביב אבישי יש סביבה מה ותומכת: נעמה אשתו, הילדים, רעיה אחותו וההורים הם עוגן מרכזי. הכי חשוב שיהיו מסביבך אנשים שבכל מצב הם איתך ולצידך. יש מאמנים בכירים שהם חברים שהוא יכול להיעזר בהם. המערכת צריכה לתת לו גב ושקט ולעזור לו איפה שצריך, כמו שהוא רואה. זו ריצה למרחקים ארוכים. גם אם ההתחלה תהיה קשה או טובה, זה מסלול ארוך ולומדים כל הזמן. אבישי גם צנוע, גם ערכי וגם מקצוען ".

 

שני אוהדים מושבעים של גורדון. ברק פלג והכדורגלן עמיר (פיצי) אבלס.
שני אוהדים מושבעים של גורדון. ברק פלג והכדורגלן עמיר (פיצי) אבלס.
 

לצד מילות התמיכה, לפלג חשוב להבהיר את הצד השני של המטבע: "יש שוני בין המגרש לקווים. אחד הדברים שאני מאחל לו שיתרגל ויתמודד, ובעיקר שלא יצפה שכל השחקנים יבינו את המשחק כמוהו, כי זה יוצר הרבה תסכול שאתה רואה דברים בצורה מסוימת ואחרים לא. החוכמה הגדולה היא ללמד ולהביא את השחקנים שיראו את המשחק כמו שאתה רואה. זה האתגר הגדול. לאבישי יש יתרון ברמת האישיות והערכים שהוא מביא למשחק ולמקצוענות, אלה ערכים מאוד גבוהים. אני מאחל לו שיידע להנחיל אותם לקבוצה שלו. תפקיד המאמן זה תפקיד כפוי טובה, הרבה פעמים החיצים מופנים אליך. לא תמיד הכל תלוי בך. אני בטוח שאבישי ילמד את הדרך ויתנסה".

פלג, שיפגוש העונה בפעם הראשונה על הקווים את חברו, כבר עושה את ההפרדה בין חברות לבין יריבות: "יהיה לי מוזר לפגוש אותו מהצד השני על הקווים. בתור שחקן ובתור מאמן אתה פוגש הרבה חברים, אבל אני מנוסה בעניין הזה. כשאתה מתחרה מול חברים אתה מאוד רוצה לנצח אותם. מאחל לו שידע לשים בצד את הסנטימנטים וירצה לנצח אותי, כי אני ארצה לנצח אותו. הכדורסל הוא עולם קטן, ברמה החברית אבישי תמיד יכול להתייעץ גם על שחקנים וקבוצות. אני תמיד אשמח לחלוק את הידע עם אנשים קרובים ואבישי הוא אחד מהקרובים והאהובים ביותר".

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital