זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
עדיין לא הגעתם לחנות החיות שלנו? אצלנו תגלו עולם ומלואו עבור בעלי החיים שלכם. אנימל ק"ש - ציוד ומזון לחיות מחמד
view counter
DA-Vision
view counter

ספורטאי החודש של גליל עולה 06.2009 - זיו ברתנא

מאת: 
ינאי שחם
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
01.07.09
 
באמצע חודש מאי מונה זיו ברתנא (33, קיבוץ עמיר) למנהל המקצועי של מחלקת הכדורסל של הגליל עליון, ולמאמן הראשי של קבוצות הנוער לאומית וביה"ס עמק החולה.

ברתנא עבר בהצלחה קורס מאמנים בסמינר הקיבוצים (1998-2000) ומאמן כבר 11 שנים במחלקת הכדורסל של הפועל גליל עליון. חמש שנים אימן בקט-סל (שמיר-עמיר, ושנה אחת בבית ספר הגומא בכפר-בלום, כולל הקמת הקבוצה וניהולה) ואחרי השנה השלישית החל לאמן גם את הילדים של עמיר-שמיר (7 שנים בסך הכל כמאמן ילדים!). בשנה החמישית שלו כמאמן, החל לאמן גם את ה"נערים מחוזית" של הגליל, אותה הוביל לליגת הנערים ארצית. סה"כ אימן ברתנא במשך שבע שנים קבוצות נערים בגליל, מהן ארבע שנים (אחרונות) את קבוצת הנערים לאומית.

הישגיו הבולטים של ברתנא בשנים אלו: אליפות הליגה לקט-סל, 3 אליפויות ילדים, 2 אליפויות מחוז צפון נערים, גביע המדינה לילדים, גמר גביע המדינה לנערים, פעמיים גמר אליפות המדינה לנערים ו- 3 פעמים פליי-אוף ארצי לנערים.
ללא ספק – מדובר ברזומה מרשים ביותר ובחירתו למאמן הנוער לאומית נעשתה באופן צודק וטבעי לחלוטין!

מלבד טיפוח הכדורסל בגליל העליון ברתנא מטפח גם את משפחתו האהובה – אשתו עינת ובתו שי, בת השנתיים. בנוסף, ברתנא לא זנח את המשחק עצמו ומשחק (גם מאמן) בקבוצת שמיר/עמיר, אותה הוביל יחד עם אביעד דינור עד לגמר הליגה האזורית. זיו ברתנא

 
 
 
בית הספר לכדורסל - סל הצפון
 
מתי נפתח סל הצפון?
"פתחנו את ביה"ס לכדורסל בעונת 2005/6. המטרה הייתה לתת פתרון לשני דברים. הראשון הוא שיווק הכדורסל לילדים באזור, והשני לתת בסיס ראשוני ומקצועי כך שהילדים יגיעו לגיל הקט-סל עם ידע ראשוני בכדורסל. עשיתי תחשיב ראשוני, וראיתי שאפשר לעשות את זה. ניגשתי לשלושה מאמנים מובילים במחלקה וקיבלתי מהם אור ירוק. הם הסכימו לאמן בתנאים שהצעתי להם. אחרי זה פניתי ליוסי ראוך, מנכ"ל עמותת הספורט, ולחיים מילוא, גזבר המועצה, על מנת לתאם כוונות. הם הסכימו לתת לי גב, בתנאי שהם לא יצטרכו להשקיע בזה כסף. פתחנו 3 קבוצות והתחלנו לעבוד".
 
 
כמה ילדים מתאמנים אצלכם השנה?
"עכשיו, לאחר 4 שנים של עבודה, אנחנו כבר עומדים עם 13 קבוצות ו- 150 ילדים. אני מתעקש להחזיק גם קבוצות לא רווחיות, מתוך אמונה שאסור לנו לוותר ושלאורך זמן השירות הטוב שניתן יוכיח את עצמו.
יש קשיים. לא תמיד אנחנו מצליחים. יש נפילות עם מאמנים שלא נותנים מעצמם מספיק, ויש עוד בעיות לוגיסטיות ואחרות שכל הזמן צריכות פתרונות. אנחנו מנסים לתקן ומהר כדי לתת את הטוב ביותר שלנו".

 


זיו ברתנא בטקס סיום העונה של מחלקת הנוער הפועל גליל עליון
יחד עם רכז הכדורסל של המחלקה ניר יהלום

 

האם יש כוונה להגדיל את סל הצפון?
"יש כוונה להגדיל את סל הצפון, בוודאי, ונהיה בכל מקום שירצו אותנו. המטרה של סל הצפון הוא לתת מענה לכל מקום שבו יש צורך. אם במטולה עובדים בלעדינו - לא נידחף לשם, אם לראש-פינה יש בית ספר משלהם - אנחנו מפרגנים. אבל במקום שאין, או במקום שיש והוא רוצה להיעזר בנו - נבוא לעזור. מבחינתי גם אם נשאר בחמשת המרכזים הקיימים ונצליח להגדיל קצת את מספר הילדים שלומדים לאהוב אצלנו כדורסל, הצלחנו".
 
 
מה צופה לנו מחנה הקיץ אשר ייפתח בעוד מס' ימים?
"צוות המאמנים השנה הוא הטוב ביותר שהעמדנו מעולם. התכנים המקצועיים מעניינים ביותר ומאתגרים פיזית וקוגניטיבית. אנחנו כל הזמן מנסים לשפר ולראות איך מביאים לילדים עוד דברים מעניינים. במחנה הקרוב הילדים יקבלו מעבר לתכנים של הכדורסל, גם אימון מנטאלי (שכבות קט-סל ונערים), הרצאה באמצעות וידיאו (כולם) ושיעור פילאטיס (שכבות הילדים והנערים). גם המערך הלוגיסטי שלנו ומספר האולמות שאנו עובדים בהם במקביל זהו דבר שלא קיים בשום מחנה בארץ. אתר האינטרנט, סל הצפון, שיסקר את המחנה יעביר דיווחים שוטפים מהאימונים ומהמשחקים, תמונות וסרטונים והכל כמעט בשידור ישיר".


סגל קבוצת נערים לאומית הפועל גליל עליון בכדורסל 2008/9

שורה ראשונה מימין: זיו ברתנא, רן כהן, בר מאור, אלעד שושני, שחר בוסקילה, איתי שמיר וגיל בן כליפה.
שורה שנייה מימין: תומר קדם, שי זלץ, מיכאל אלגלי, תום מעיין, אלון חזן ורון מרדכי.

  
 
סיכום העונה עם קבוצת הנערים לאומית
 
כבר שלוש שנים ברציפות שהקבוצה מגיעה להישגים יפים, כמעט וללא כוכבים בקנה-מידה ארצי. איך עשיתם את זה?
"גם לפני 4 שנים נתנו עונה טובה, ללא רון סבג ששיחק כבר בנוער, ועם יותם שירן ששיחק חלקית מאוד עקב פציעות ושילוב עם הנוער וליגת העל לבתי ספר. נאבקנו בצמרת וסיימנו במקום השלישי בצפון. לשאלתך, בכל השנים היו לנו שחקנים טובים, שכנראה לא היו מספיק מוערכים ברמה הארצית. אני שמח שהם ידעו להוכיח, שהם לא פחות טובים משחקנים אחרים שגדלו במקומות אחרים".
 
 
העונה בנערים לא תוגברת בעוזר מאמן לעומת השנתיים הקודמות. כמה זה השפיע עליך ועל הקבוצה?
"העבודה שלי עם נעם כהן כעוזר מאמן הייתה מעולה. נעם הוא העוזר האולטימטיבי. לא היה קל לעבוד בלעדיו. הוא היה חסר לי גם באימונים, גם במשחקים וגם בהתייעצויות היומיומיות".
 
 
מה אתה צופה לקבוצת הנערים לאומית בעונה הבאה, אותה תלווה הפעם לא כמאמן, אלא כמנהל מקצועי?
"יש לנו השנה בנערים את אחת הקבוצות המוכשרות ביותר שידענו, וזאת, מבלי להוריד מהקבוצות הקודמות. מאוד הייתי רוצה לאמן את הקבוצה הזו, אבל אי-אפשר לעשות הכל. הקבוצה הזו יכולה ללכת עד הסוף בכל המסגרות, אבל מבחינתי לא זאת המטרה. אם תהיה אווירה טובה של עבודה אינטנסיבית באימונים, אם כל שחקן ובעיקר אלו שסימנו כשחקנים מובילים יעשו את השדרוג שלהם, אם הילדים יישארו צנועים וישקיעו את מה שאנחנו מצפים מהם גם במגרש, אבל קודם כל בהתנהלות ובהתנהגות גם מחוץ למגרש, הצלחנו".


זיו ברתנא חוגג עם אביו איצי ואחותו ליאת את הניצחון המכריע של גליל עליון על מכבי חיפה

במשחק השני של חצי הגמר לנערים 2008


 
 
לקראת העונה הבאה עם הנוער לאומית
 
איך ההרגשה לקבל את התפקיד הבכיר ביותר במחלקת הכדורסל, כמאמן קבוצת הנוער ועמק החולה, בו חשקת כבר לפני כשנתיים?
"אני חיי את החלום, או כמו שהשכן המיתולוגי שלי, זהר רודולף, נוהג לומר: 'אני חיי בסרט'. ברור לי שעם ההפסד הראשון יתחילו לפטפט, ברור לי שתהיה ביקורת, לא תמיד מקצועית, אבל זאת המציאות. זה המקצוע שבחרתי, ואני מקווה ליהנות ממנו כמה שרק ניתן".
 
 
איך ההכנות לקראת העונה הבאה?
"כרגע השחקנים בחופש. הסגל הסופי עוד לא נקבע. נתחיל להתאמן בסוף יולי ומשם נתגלגל".
 
 
מי יהיו השחקנים הבולטים ואלו שחקנים חדשים יהיו בקבוצה?
"יהיו לנו 12 שחקנים טובים, שכל אחד מהם, כך אני מקווה, יתעלה בסיטואציה אחרת".
 
 
יהיו שחקנים שישתלבו בקבוצה הבוגרת של הגליל העליון (זו שתשחק בגליל)?
"יכול להיות. הרבה תלוי אם תהיה קבוצה בוגרת ובאיזה ליגה היא תשחק. אם תהיה קבוצה בליגה הארצית, אני חושב ששילוב כזה בהחלט יכול לתרום לשחקנים הצעירים שלנו. להתמודד עם הפיזיות של שחקנים בוגרים ברמה הזאת, זה משהו שיכול לעשות הרבה טוב.
הכל עכשיו תלוי במליאת המועצה. אמרו לפני שנה, שאם תהיה אופציה לעלות ליגה, המועצה תעזור. יש היום אפשרות לעשות קבוצה בליגה ארצית (הליגה השלישית בישראל), שתתבסס רק על שחקנים בוגרי מחלקת הנוער שלנו. אני יודע, שהרבה שחקנים שגדלו כאן רוצים ומתפללים כל יום שהם יוכלו לשחק בבית, בהפועל גליל עליון, במקום לחפש את עצמם בליגה השנייה והשלישית במרכז הארץ.
תמיד סיפרו לנו, שאין הצדקה לקבוצה הבוגרת, כי אין הצדקה שאנחנו נשלם כדי לראות אמריקאים מקפיצים כדור ומורידים ריבאונד. אני הייתי שמח לשלם כדי לראות שוב אמריקאים מקפיצים כדור בכפר-בלום, אבל אני מוכן לשלם גם כדי לראות את הילדים שלנו. את ליאור סרף מכפר-בלום, את ניס פלח מהגושרים, את רון סבג מבית הלל, את מתן סונגו מקרית-שמונה, את דן ווליס מעמוקה, את איל טולדו משדה-נחמיה, את אלון טל מחולתה, את תמיר כהן משמיר, ועוד רבים וטובים מבנינו, שישחקו ביחד וייצגו אותנו.
אין לי ספק שקבוצה כזאת יכולה לתת את הבמה הנחוצה לבוגרי מחלקת הנוער שלנו, ותכין אותם להמשך הדרך. אני חושב שיש לנו הזדמנות שלא תחזור להחזיר את הקהל למגרשים ולהחזיר את האהבה לכדורסל, אני מאוד מקווה שיחליטו נכון. זה רגע מכונן. יכול להיות שהוא לא יחזור.
הייתי רוצה שכל מי שמתנגדים לקבוצה כזאת יסתכלו בעיניים של הורים, שהילד שלהם לא יוכל לשחק בכיתה י"ב בנוער, כי הוא פיספס את השנתון במספר ימים, אבל הוא בהחלט יוכל להשתלב ולהתקדם דרך קבוצת בוגרים בליגה השלישית (יש לנו ילד מאוד מוכשר כזה), ויסבירו להם למה הם הצביעו נגד הקבוצה ונגד החלום של הילד שלהם".

סגל קבוצת שמיר/עמיר בליגה האזורית בכדורסל 2008/9
סגל קבוצת שמיר/עמיר בליגה האזורית בכדורסל 2008/9

שורה ראשונה מימין: אביעד דינור, איתי גינדלסקי, גדעון ורדי, נדב גולדשטיין, דרורי וסרמן וניצן רותם.
שורה שנייה מימין: יואב גל, זיו ברתנא, תמיר כהן ורז גל.

 
 
על הליגה אזורית בכדורסל
 
איך היתה ההרגשה לחזור לליגה לאחר היעדרות של שנתיים, שלך באופן אישי ושל חבריך לקבוצה מקיבוץ עמיר?
"אני חושב שהאווירה שיצרה הקבוצה נתנה קצת פלפל ועוד נושא לדבר עליו בקיבוץ, לפחות אצל אלו שאוהבים ספורט ומתעניינים בספורט. אהבתי גם, שככל שהעונה התקדמה האולם שלנו, "בית הבנים", התמלא ביותר ויותר אנשים וילדים.
באופן אישי, חזרתי לשחק בשביל החבר'ה. התגעגעתי לאווירה של המשחק והתגעגעתי לאנשים. אימנתי את חלקם בקט-סל, עם אחרים שחקתי בקט-סל, נהניתי לשחק ולקפוץ על כדורים אבודים, אבל לא פחות נהניתי מהאווירה על הספסל: לעודד, לדחוף, לפרגן, לצעוק על רז גל, חוויה".
 
 
איך הסתדרת בשיתוף הפעולה על הקווים עם אביעד דינור?
"מבחינתי היה נהדר. באתי בכיף. התחלתי כמאמן, אבל אחרי שנעדרתי ממספר משחקים זזתי הצידה ונתתי לאביעד להוביל. אם הוא נהנה כמוני, אז זה באמת היה מוצלח".
 
 
מה היה חסר לכם בשביל לנצח בגמר את דן/הגושרים?
"הרבה מאוד. לא חושב שעמדנו נכון בהתקפה, וגם ההגנה, למרות התוצאה הנמוכה, לא הייתה מבריקה. לא היה לנו את הניסיון והשקט שצריך כדי לנצח, ולכן לא הגיע לנו לנצח.
חוץ מזה, כל הכבוד לדן/הגושרים ולדרור שאודר שאימן אותם, הם באמת היו גדולים עלינו, ננסה להצליח יותר בעונה הבאה".
 
 
האם הליגה משרתת את תושבי הגליל העליון, ומה ניתן לעשות כדי לשפר אותה?
"הליגה נהדרת. אני נהניתי מאוד. אם עוד תושבים, גם כאלו שמשחקים וגם כאלו שבאים לעודד או סתם ליהנות ממשחקי כדורסל נהנו כמוני, אז הליגה בהחלט משרתת את תושבי האזור".

 


זיו ברתנא וליאור סרף במשחק של
שמיר/עמיר מול דן/הגושרים במחזור ה- 14
 
 
 
 
על עתיד הכדורסל בגליל העליון
 
עד כמה חשוב להתפתחות הכדורסל בגליל העליון, שתהיה כאן קבוצה בוגרת בליגה בכירה?
"חשוב ביותר. אני גם חושב שהליגה הארצית, שהיא הליגה השלישית בישראל, עונה על התיאור שתמיד קבלנו בעיתונות הארצית, "קולג' גליל". אני בטוח שאם תהיה לנו קבוצה, הקהל יחזור למגרשים. יש לנו היום יותר ילדים שמשחקים כדורסל מאשר בתקופה שלכל קיבוץ הייתה קבוצת קט-סל. הכדורסל למטה פורח, והילדים צמאים לקבוצה בוגרת. זה יהיה גדול. לדעתי, עם שיווק נכון ועם רצון טוב, אפשר למלא את האולם בכפר-בלום. זאת יכולה להיות חגיגה גדולה.
והדבר הכי מדהים פה, זה שאנחנו מדברים על ווין-ווין סיטואישן: הילדים יבואו לעודד במשחקי הבוגרים ומיד ירוצו למגרש לתרגל את מה שהגדולים עושים. לא יהיה להם זמן לאכול בורגר-קינג, להתנוון מול המחשב ולעשן סיגריות. הם יהיו יותר בריאים לעצמם ולסביבה, ולכן נצטרך להשקיע פחות כסף ציבורי בגמילה מסמים ובטיפול באנשים חולים. יהיה לנו יותר כסף, יותר בריאות, ויהיה לנו יותר פנאי לשחק כדורסל".


זיו ברתנא עם נעם כאן ויחיאל עמר בניצחון המכריע של גליל עליון על מכבי חיפה

במשחק השני של חצי הגמר לנערים 2008

 
 
חברים מספרים
רכז הכדורסל של עמותת הספורט גליל עליון – ניר יהלום:
"יהיה זאת המעטה להתייחס לזיו רק ברובד ההישגי של אימון הכדורסל. הישגיו פורטו לעיל. אני מבקש לציין שני היבטים ונקודה אחת לעתיד.
החינוך – אין הורה של שחקן שזיו אימן אותו שלא טורח להזכיר לי בכל הזדמנות שנקרית את סגולותיו החינוכיות של זיו כמאמן. ההיבט החינוכי היא נשמת אפה של מחלקת נוער. לא כל מי שיחזיק כדור במהלך גיל הבגרות יהיה לבסוף שחקן כדורסל מקצועני. האמת היא הפוכה, רובם לא יהפכו. על כן, כל דבר חינוכי שנספג בגופם יהיה להם ולסובבים משאב הכרחי. לפיכך ראוי זיו למחמאות על הגישה החינוכית שלו שמצליחה להנחיל את החינוך כדבר מרכזי באג'נדת המאמן שלו.
בית ספר לכדורסל – זיו זיהה קרקע בתולה ברחבי הגליל. באופן יסודי, חרוץ ללא ליאות עם איכות והשקעה בלתי מתפשרת הצליח זיו ומאמניו להפוך את בית ספר הכדורסל "סל הצפון" למותג מוכר וראוי שילדי האזור גאים להיות חלק ממנו.
העתיד – מרבית מאמני הנוער האחרונים של גליל עליון ניצלו בהצלחה את תפקיד המאמן לקרש קפיצה להמשך הקרירה. זיו, למיטב ידיעתי, הוא המאמן הראשון שמגיע לתפקיד היוקרתי של מאמן הנוער מלמטה. מאמן, שעבר ביסודיות, בהתמדה ללא קיצורי דרך את כל קבוצות המחלקה עד שהגיע לדובדבן מחלקת הנוער. ממאמן קט-סל ועד מאמן נערים. אין לי ספק שהניסיון שנצבר בכל תחנת אימון ישמש היטב את זיו בתפקיד החדש. האחריות הכבדה על מאמן הנוער בעידן פוסט קבוצה בוגרת הפך את תפקיד המאמן למשמעותי יותר. זיו יצטרך להחזיר את עמק החולה ואת הנוער של הגליל למקומות שהיה בהם בשנים האחרונות פסגת הנוער. את הנערים לאומית הוא עשה זאת בהצלחה מרובה. כולנו מחזיקים לשחקנים ולו אצבעות ואין לנו ספק שהוא יעשה זאת עם המון המון המון עבודה קשה".

 

חברו למקצוע אוהד יתום:
"אני שמח ביותר בשביל זיו על המינוי החדש. זיו היה תמיד ראוי לתפקיד ובטח עכשיו. אני יודע שזיו יצעיד את האגודה להישגים מצוינים השנה ובעתיד.
מחלקת הספורט נהגה בחוכמה כששמה מאמן מקומי בראש המערכת.
זיו למעשה אחראי על כל תשתית הכדורסל של הגליל היום. הוא מנהל את סל הצפון שמביא את הילדים בגליל לענף הכדורסל, ומגיע לו מירב המחמאות על הניהול המצוין ועל כל היזמות של המפעל הענק והחשוב הזה.
התכונות המאפיינות את זיו הן מסירות, אמינות, יצירתיות,יזמות, הקרבה לקהילה, אימון ברוח הספורט, סדר וארגון ותשוקה ללא פשרות לאימון, הופכים אותו למאמן מעולה ואני יודע שהוא יצליח בכל מה שיבחר.
אני משתף פעולה עם זיו בהנאה גדולה בנבחרות הטרום של ישראל ואני בטוח שנשתף פעולה בעתיד במקומות יפים וגדולים".
 
 
חברו למקצוע שגיא רטנר:
"זיו ברתנא הינו חבר טוב ואיש מקצוע מצוין. זיו ואני מתייעצים הרבה ואחת התכונות היותר טובות שלו היא הנאמנות והצנעה. זיו עושה עבודה מדהימה עם השחקנים שהוא מאמן, הן מבחינה מקצועית ולא פחות חשוב מבחינה חברתית. מניסיון אני יודע שהוא מאמן של שחקנים. שחקנים יקפצו על הרצפה וילחמו למענו ולמען הקבוצה. ברצוני לברך את זיו על עונה מדהימה והמשך לא פחות מוצלח בדרכו החדשה כמנהל מקצועי בקבוצת הנוער ובעמק החולה".
 
 
חברו למקצוע נעם כהן:
"אני חושב שעל היכולת המקצועית של זיו - לא אני ולא אחרים צריכים לספר, מכיוון שההישגים שזיו מביא שנה אחרי שנה עם קבוצות המחלקה מדברים בעד עצמם.
בכל תחילת עונה בפורומים ובאתר ספסל מדברים על הקבוצות שמועמדות לאליפות ומודדים את זה לפי השחקנים המוכרים בנבחרות והישגים בעונות קודמות של אותו שנתון. בכל הקשור לגליל עליון (שאף פעם לא מצטיינת בהערכות לפי המדדים הללו) שוכחים להכניס למשוואה את ההשפעה של זיו ואת החיבור הקבוצתי המיוחד שהוא מצליח ליצור שנה אחרי שנה.
מעבר ליכולת המקצועית זיו הוא קודם כל דמות לחיקוי עבור כל שחקן, מאמן ובנאדם. ההתנהלות המקצועית שתמיד מלווה בצניעות ונועם הליכות מהווה דוגמא ומופת עבור כל מי שחי את הכדורסל בגליל העליון.
הייתה לי הזכות לעבוד בקרבתו של זיו בשלושת השנים האחרונות. הרבה מאוד ממה שאני יודע על כדורסל, למדתי ממנו בתקופה הזו שהייתה מלאה ברגעים מרגשים ומהנים וכללה גם התמודדות עם קשיים ומצבים שדרשו פתרונות ושינוים.
 
אני מאחל לעצמי לעבוד בעתיד פעם נוספת כעוזר של זיו בכל קבוצה שהוא יאמן, הוא יודע שאם הוא רק מבקש אני מגיע. ואני מאחל לכדורסל בגליל שיהיה לו את זיו לעוד שנים רבות".

 

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital