השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
מדרסי העטלף
view counter

כשהבית ריק גם הנפש מתרוקנת

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
26.11.16
קבוצת בוגרים עם ייצוג נרחב לשחקני בית שורשיים (לא כאלה שהגיעו בנוער), מחלקת נוער שנותנת מסגרת מקצועית וחינוכית ראויה הרבה יותר מהקיים, זה הקו שאיזי שירצקי צריך לאמץ כדי לרוות סיפוק ואושר מהכדורגל.

זה החל ביום רביעי בערב: הכותרות באתרי הספורט בישרו על כך שלאיזי שרצקי נמאס מהכדורגל, שהוא מיואש ממצבה של עירוני קרית שמונה ושהוא מחפש לפלס את דרכו החוצה מכל הסיפור הזה. מדוע לא מיהרנו לרכב על הגל ולפרסם כתבות בנושא עוד באותו ערב או למחרת? כי גם אם אין בינינו לבין איזי שירצקי אינטראקציה ישירה, למדנו להכיר את האיש לאורך השנים לטוב ולרע, ואחד מהדברים שידועים לכולם הם ששירצקי לא אחת התחמם מהר והתקרר מהר. לעת עתה זה נראה שלא מדובר בקפריזה רגעית, אך מצד שני – כולנו כבר הספקנו להכיר עד כמה האהבה של איזי שירצקי לכדורגל ולעירוני קרית שמונה בפרט היא גדולה, כך שלא נתפלא אם בקרוב איומי העזיבה וה"תחזיקו אותי" יירגעו.

 

ייצר הד גדול. איזי שירצקי
ייצר הד גדול. איזי שירצקי
 

איך שלא יהיה, איזי שירצקי סיפק מספר רב של סיבות שהביאו אותו לרוויה ומיאוס מהכדורגל. הרבה אנשים בקרית שמונה מוטרדים לא מהסיבות שהביאו את שירצקי לסיטואציה הזו, כמו ממציאת הדרך להשאיר את שירצקי בקרית שמונה. לטעמי, הסיבה המרכזית שהביאה את שירצקי למשבר האנרגיה הזה – היא העובדה שאין למועדון שלו את היכולת לעשות "קסמים" כמו בעבר. מאז החזרה לליגת העל ועד לסיום כהונתו של ברק בכר, קבוצת הבוגרים הצליחה להגיע להישגים כבירים של זכייה באליפות ובגביע המדינה וסיום עונה גבוה בטבלה, כשהיא מקדימה קבוצות עם תקציבים גבוהים בהרבה בכל אחת מהפעמים. מהעונה שעברה הסיטואציה השתנתה: בקרית שמונה כבר לא נוחתים שחקנים מוכשרים שעברו מתחת לרדאר ובאים קטנים ויוצאים גדולים, גם הגדלת התקציבים לא עוזרת להתמודד מול קבוצות עם תקציבים גבוהים יותר. אם נוסיף לזה את העסקנות ששולטת בכדורגל הישראלי, הבירוקרטיות שמייצרים משרדי ממשלה וגורמים פוליטיים כאלה ואחרים, הנסיעות הארוכות ממרכז הארץ לקרית שמונה והעובדה שהקבוצה לא הצליחה לייצר לאורך שנים בסיס גדול של קהל אוהדים – למרות ההצלחות, למרות מחירי הכרטיסים הנוחים ולמרות העובדה שברדיוס של 100 ק"מ אין אלטרנטיבה אטרקטיבית יותר, אפשר להבין את האכזבה של שירצקי.

 

הביא את המועדון לגדולות. איזי שירצקי חוגג אליפות.
הביא את המועדון לגדולות. איזי שירצקי חוגג אליפות.
 

אז מהן מקורות האנרגיה שכדאי לאיזי שירצקי לצרוך מהם, כדי למצוא את הסיבות לסיפוק והנאה מהעשייה? ראיתי כבר את איזי שירצקי לא מעט פעמים במשחקים של קבוצות מחלקת הנוער. לא קשה להבחין כמה זה עושה לו טוב. איזי שירצקי בעצמו אמר שהוא פרש מניהול מחלקת הנוער של מכבי ת"א, מאחר ולטעמו קבוצת הבוגרים לא שילבה מספיק שחקני בית בשורותיה. זה הדבר שקורה גם בקרית שמונה בשנים האחרונות. שירצקי אמנם הצהיר בעבר על דרישתו ממאמנים לשלב בסגל הקבוצה שחקנים מקבוצת הנוער, אך זה כמעט ולא קרה, וברוב המקרים שזה קרה – היו אלה שחקנים שלא גדלו במחלקת הנוער, אלא כאלה שהגיעו אליה אחרי שעברו במחלקות נוער אחרות. במעבר שבין העשור הקודם לזה הנוכחי (לפני 6-8 שנים) הזה נראה שהיה "תור זהב" בקרית שמונה. קבוצת הבוגרים שבה לליגת העל כשבסגלה בלא מעט משחקים הייתה ברשימת 18 שחקני כמות נאה של שליש מהשחקנים מתוצרת בית: דני עמוס, אדריאן רוצ'ט, בני בן זקן, שלומי אביסידריס, וויאם עמאשה ועדי אלישע. שחקני התקפה שהצטיינו במחלקת הנוער כמו לירון אלימלך, עידן שפשה, ארד אלבז ויואל צ'חנוביץ' והקשר עדי אלישע הגיעו עד לשערי הנבחרות הצעירות, אלא שמאז קבוצת הבוגרים נטולת צביון מקומי אמיתי וגם קבוצת הנוער הפכה לקבוצה שמקבצת בתוכה לא מעט "מהגרים".

לי אין צל צילו של ספק: למחלקת הנוער של עירוני קרית שמונה יש את הפוטנציאל להיות מצליחה הרבה יותר, גם בהתבסס על שחקנים מקומיים מקו צומת עמיעד צפונה. אם הפועל רעננה – שמייצגת עיר של 70 אלף תושבים, חלק לא קטן ממנו נמנה על ציבור שומרי המסורת, נחשבת היום למחלקת הנוער השישית באיכותה בארץ – תוך שהיא מתבססת לפחות עד גילאי הנערים המאוחרים על סגל שמושתת ב-90 אחוזים על שחקנים בני העיר (גם בקבוצת הנוער יש ביטוי גדול לשחקנים תושבי העיר), אז אין סיבה שמחלקת נוער מרכזית שקבוצותיה יושתתו על שחקנים בני הגליל העליון והגולן, לא תגיע לאותם הישגים.

 

אין כיף גדול מזה. איזי שירצקי ואחיו אפי מעניקים מדליות לילדי בית הספר לכדורגל בשנת 2013.
אין כיף גדול מזה. איזי שירצקי ואחיו אפי מעניקים מדליות לילדי בית הספר לכדורגל בשנת 2013.
 

קטונתי מלומר למר איזי שירצקי מה לעשות עם כספו, אך ההמלצה שלי אליו היא חד-משמעית: מחלקת הנוער היא המקום שממנו תוכל לרוות הרבה נחת, התוצרים שלה יוכלו לחסוך לקבוצת הבוגרים סכומי כסף רבים הכרוכים בהבאתם של שחקנים מבחוץ (רכישות, דיור, דלקן וכמובן שכר גבוה), היא זו שתוכל לייצר למועדון זהות ולהביא יותר קהל ליציעים. לשם כך, צריך להשקיע הרבה יותר במעטפת מקצועית שכוללת מנהל מקצועי, מאמני העשרה, מאמני כושר, ציוד מתקדם, קבוצות משנה בחלק מהשנתונים, עוזרי מאמנים ואנשים שמנהלים את המחלקה בפול טיים, כל זאת כמובן בנוסף למתקני אימונים ראויים. לטעמי, זה משתלם גם על חשבון קיצוץ תקציבים מההשקעה המאסיבית בקבוצת בוגרים, שלא מייצרת סביבה עניין גדול של קהל, שבמקרה הטוב מבחינתה תגיע לאחד מהמפעלים האירופאיים ותודח אחרי סיבוב אחד בשני משחקי חוץ (כפי שקרה מול דינאמו מוסקבה וסלובן ליברץ), לא תניב את אותה מנה גדושה של סיפוק והנאה מהצלחה של קבוצות ממחלקת הנוער וקידום שחקנים לנבחרות. וכן, מעת לעת המועדון יוכל להרוויח ממכירתם של תוצרים משובחים לקבוצות בכירות יותר – כפי שהיה במקרים של וויאם עמאשה ודני עמוס. המודל שאליו עירוני קרית שמונה צריכה לשאוף הוא המודל של מ.ס אשדוד ומכבי פ"ת – להן קבוצות בוגרים צנועות בליגת העל, המבוססות על הרבה שחקנים מתוצרת בית, כשמדי עונה או שתיים המועדון מתוגמל על מכירתם לקבוצות בכירות יותר של תוצרים משובחים. המודלים של מכבי ת"א, מכבי חיפה, הפועל באר שבע ובית"ר ירושלים – הם לא מודלים ריאליים לקרית שמונה.

 

זה שלצידו מאושר גם בלי קבוצת בוגרים שרצה לתארים. איזי שירצקי ועמוס לוזון - מבעלי מכבי פ"ת.
זה שלצידו מאושר גם בלי קבוצת בוגרים שרצה לתארים. איזי שירצקי ועמוס לוזון - מבעלי מכבי פ"ת.
 

בספורט תחרותי השאיפה הטבעית היא להגיע להישגים הגדולים ביותר, אבל לספורט יש גם פנים נוספות: חיבור לקהילה, חינוך לערכים, טיפוח כישרונות צעירים. גם מהדברים הללו אפשר לחוות הרבה סיפוק ואושר. אף אחד מאוהדי הספורט לא יכעס על איזי שירצקי אם תהיה כאן קבוצת בוגרים צנועה בליגת העל. גם קבוצה מקומית בליגה הלאומית תתקבל בברכה אצל הרבה אוהדי כדורגל. אחרי הכל, באזור שנמצאת בקצה המדינה ולכדורגלנים בני האזור אין אופציות אטרקטיביות, קונספט של קבוצה עם זהות מקומית יתקבל בברכה בכל ליגה.

 

תישאר איתנו ושתמיד תחייך מהסיבות הנכונות.
תישאר איתנו ושתמיד תחייך מהסיבות הנכונות.

אורי שמיר
אורי שמיר

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital