כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter

כמעט שברו את הקרח

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
10.06.15
שחקני קבוצת הבוגרים של מועדון הוקי קרח מכבי צעירי מטולה, היו קרובים מאוד לזכייה באליפות המדינה, אך במשחק הגמר הפסידו לקבוצה האירופאית משהו מראשון לציון. קפיצת המדרגה הגדולה שעשו העונה מזכה אותם בתואר "קבוצת החודש".

קבוצת הבוגרים של מועדון ההוקי קרח מכבי צעירי מטולה היא אחת מקבוצות הספורט שעשו את ההתקדמות הגדולה ביותר העונה. נכון, היא לא שיחקה בליגה שופעת קבוצות, אבל איך שלא תסתכלו על זה, קבוצה שסיימה את העונה שעברה במקום הרביעי וסיימה את העונה הזו במקום השני, זו קבוצה שחתומה על התקדמות משמעותית. את הקבוצה הובילו העונה בוריס מינדל ועוזרו ז'אק לייטל – שחזר לקנדה, אחרי מספר שנים בהם תרם תרומה עצומה לשחקני המועדון בגילאים השונים. במשחק הגמר של העונה, משחק על כל הקופה, שחקני מכבי צעירי מטולה קיוו להפתיע את שחקני הקבוצה החזקה מראשון לציון – שבה משחקים חמישה שחקנים שעלו בשנתיים האחרונות ממדינות חבר העמים, עם רזומה במועדוני הוקי קרח נחשבים במדינה שנחשבת למעצמת הוקי קרח. שחקני מטולה הצליחו להפתיע במשחקי הפלייאוף את שחקני ראשון לציון – שבליגה הסדירה ניצחו בשני המפגשים, אך במשחק הגמר שנערך במטולה שחקני ראשון לציון זכו בניצחון 1:5 וחגגו אליפות.

אף אחד לא אוהב להפסיד, ובמטולה לא יוצאים מגדרם נוכח הזכייה במקום השני, אך בהחלט מעריכים את גודל ההישג. המאמן בוריס מינדל מסביר: "בתפיסת העולם שלי אני הישגי ותחרותי, תמיד שואף למקום ראשון. לא אגיד לך שאני מאושר מזה שזכינו במקום השני, כי רציתי שנזכה באליפות. עם זאת, צריך גם להיות מציאותיים. שיחקנו מול קבוצה מצוינת, שמשופעת בשחקנים שקיבלו יסודות משחק ושיחקו ברמות הרבה יותר גבוהות ממה שאנחנו מכירים בארץ. עשינו את המיטב, אבל המשוכה הייתה גבוהה מדי. הייתה עונה מאוד מעניינת, עונה שהקבוצה התקדמה בה לא מעט, יש הרבה דברים טובים לקחת מהעונה הזו".

 

עונה שמסתיימת ברגשות מעורבים. שחקני מכבי צעירי מטולה בפעולה.
עונה שמסתיימת ברגשות מעורבים. שחקני מכבי צעירי מטולה בפעולה.

בקבוצת הבוגרים של מכבי צעירי מטולה פסיפס אנושי מעניין. החל משחקנים בגילאי 17 ועד שחקנים שחצו את העשור הרביעי לחייהם. הקבוצה הפכה עם השנים לספקית מצטיינת של שחקנים לנבחרת ישראל, בסגלה ניתן למצוא את מיכאל הורוביץ, שי מערבי, יוני קניטר, הראל הרוש, רון ויינשטיין, ייבגני נטלצנקו, אביהו סורוצקי, רענן מוסקוביץ, שגיא באפה. הקבוצה מורכבת ברובה משחקני מועדון שגדלנו ולמדו לשחק הוקי בישראל. שחקני הקבוצה הבוגרת התחנכו למשחק ההוקי קרח לפי דרכו של בוריס מינדל המאמן הראשי של הקבוצה. המודל של הרכבת קבוצה בוגרת משחקני המועדון היא המנוף החברתי שמאפשר לקבוצה לשחק ביחד, להילחם על כל פאק ולהתמודד על אליפות המדינה. מהצד המקצועי הקבוצה הבוגרת חוזקה בעוזר מאמן מהטובים שיש שהגיע אלינו מארה"ב, זאקלייטל, וביחד עם מאמן הקבוצה תכננו תוכנית משחקים ואסטרטגיה חדשה שעזרה לקבוצה להגיע למשחק הגמר. האימונים של הקבוצה מתקיימים במטולה על הקרח, את נושא הכושר הגופני של שחקני הקבוצה לקח על עצמו מיכאל הורוביץ קפטן הקבוצה שחזר מלימודים בפינלנד וארה"ב ומשמש גם כמאמן ומנהל מקצועי במועדון.

בענף ההוקי בישראל רוב הקבוצות מורכבות משחקנים שהגיעו ברובם מברית המועצות ושיחקו שם בליגות מקצועיות ובכירות. חשוב להבין כי ממוצע משחקים לעונה בברית המועצות הוא 60, בעוד בליגת העל בארץ מספר המשחקים עומד על 18. זהו הבדל עצום בניסיון המשחק ששחקן יכול לצבור. למרות פער זה, קבוצת מכבי צעירי מטולה ממשיכה מדיי שנה להתחרות לתואר האליפות. במועדון למעשה חלק מהשחקנים בקבוצה הבוגרת הם צוות המאמנים, שמוביל ביום יום פעילות של המועדון הממוקם בצפון ומתוך ראייה רחבה של השתלבות ושילוב כלל האוכלוסיה שחייה באזוריינו כוללת יהודים ערבים, דרוזים בנים ובנות כאחד. זה גם מועדון מיוחד במינו, שבו שחקנים מקבוצת הבוגרים וחברי הנהלה משמשים גם כמאמנים במחלקת הנוער.

אחד מהשחקנים שיש להם סיפור חיים מעניין במיוחד הוא עוז ג'ינו, בן 29 מרעננה, רב סרן בפיקוד העורף, סטודנט במרכז "הבינתחומי" בהרצליה, שמגיע בסופי השבוע כדי להתאמן ולשחק בשורות הקבוצה. ג'ינו מתאר מנקודת המבט שלו את הייחודיות של המועדון: "אני משחק בענף ההוקי קרח מגיל 7, כיום אני בן 29. אני חושב שהשנה האחרונה מאוד גיבשה את הקבוצה הן מבחינה מקצועית והן מבחינה חברתית. מאחר והענף בארץ הינו חובבני, לכל אחד מהשחקנים יש מחויבויות חשובות יותר, אך כולם נרתמו למאמץ משותף על-מנת להביא את הקבוצה למקום אליה היא הגיעה. מאחר והשנה גם הרכב השחקנים התגבש וגם אופי הקבוצה, אני מאמין ששנה הבאה תהיה טובה יותר, ונוכל לפתוח את עונת המשחקים בצורה טובה, מתוך מה שיצרנו בעונה האחרונה. יש לציין שהזהות של הקבוצה, עברה המון שינויים בגלגולים השונים שלה, אך כיום הקבוצה קיבלה זהות מעוצבת והיא משהו גדול - הראיה לכך הינה העובדה שלמשחק הגמר הגיעו כ-250 אנשים, וחברי בית הספר לעודד ולהרגיש חלק. בטוחני כי השנה הקרובה והבאות אחריה, יהיו משמעותיות ויציבו הן את המועדון והן את מטולה על מפת הספורט הלאומי".

 

לוחם אמיתי. עוז ג'ינו ומאמנו, בוריס מינדל.
לוחם אמיתי. עוז ג'ינו ומאמנו, בוריס מינדל.

רענן מוסקוביץ', שחקן בקבוצת הבוגרים – המשמש כמנהל מקצועי במחלקת הנוער, מספר על הווי מאוד מיוחד שנרקם בקבוצה ובמועדון: "הנקודות החזקות הבלטות הן השחקנים עצמם. עצם העובדה שכל השחקנים גדלו במועדון, שיחקו יחד בנוער וחזרו יחד מחופשות בצבא כדי להרגיש קצת את הקרח מורגשת מאוד תחושת האחידות, המוכנות לשחק אחד עם השני.בנוסף, המועדון מאמין בניית סגל המאמנים מתוך המועדון וכך השחקנים המובילים בקבוצה הבוגרת הם צוות המאמנים, שמוביל ביום יום פעילות של 350 ילדים שמשחקים הוקי קרח במסגרת המועדון ובית הספר להוקי קרח. אין עוד מועדון הוקי בארץ שדואג לכל הציוד לשחקניו, כפי שאנחנו עושים. כמובן שכל זה לא היה קורה לולא תמיכתו הכספית הנדיבה של מר סידני גרינברג – נשיא הכבוד של המועדון, שמשקיע סכומי עתק בפרויקט הזה, על מנת להעלות את רמת ההוקי בארץ ועל מנת למנף את פעילות ההוקי כפעילות שמקרבת בין אוכלוסיות שונות. אנו תקווה שהענף יזכה להכרה ומודעות ברמה הארצית, שייבנו מתקנים טובים יותר ושאפשר יהיה לפתח את הענף בצורה טובה יותר". מוסקוביץ' מצביע על קשיים נוספים בהתפתחות הענף בארץ: "בקבוצה הבוגרת המקסימום ששחקן יכול לשאוף אליו הוא נבחרת ישראל, אין שחקנים שברמת היכולת וזמן האימון יכולים לצאת לשחק בחו"ל. תופעה זו ניכרת יותר בשלב הנוער, שם לשחקנים עדיין יש את היכולת להתחרות מול שחקנים בחו"ל ולהשתלב בקבוצות. בקבוצת הבוגרים של מטולה ערכים נמצא תמיד בראש סדר העדיפויות וגיוס לצה"ל ושירותי משמעותי וקרבי הוא חלק בלתי נפרד מהקבוצה הבוגרת. הצבא קוטע את השנים הכי טובות של הספורטאי ולוקח 4-6 שנים לשחקנים לחזור לשחק מה שמקשה מאוד על התפתחות הקבוצה לטווח הארוך". 

ומה בנוגע לעתיד? חוזרים למאמן בוריס מינדל. הוא מכוון גבוה: "עלינו שני מקומות העונה הזו, בהשוואה לזו שקדמה לה. אנחנו תמיד שואפים ליותר, כך שלא נותר לנו אלא לעבוד קשה ולעשות את הדברים בצורה נכונה וטובה, כדי שהעונה הבאה תסתיים בצורה שמחה".

 

בעונה הבאה יזכו באליפות? שחקני מטולה במשחק הסיום של העונה.
בעונה הבאה יזכו באליפות? שחקני מטולה במשחק הסיום של העונה.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital