זו סנטר קלאב קריית שמונה - מועדון של חיות
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
זו סנטר קלאב קריית שמונה - מועדון של חיות
view counter

כוחו במותניו וברגליו

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
09.03.17
איציק קנר, מאמן קבוצת ילדים ב' של עירוני קרית שמונה, מהכדורגלנים הבולטים שידע האזור, חגג בשבת האחרונה יום הולדת 70. קנר, ששומר על רוח צעירה במיוחד, הוא דמות מיוחדת ואנו שמחים להעניק לו את תואר "מאמן החודש".

הרבה דמויות שהטביעו חותם ייצר הספורט הגלילי לאורך השנים. בעוד שרבים מהם מתגוררים או פעילים באזורים אחרים, ובעוד שישנם כאלה שכבר אינם אנשי ספורט פעילים ועיקר הקשר שלהם עם הספורט מתמקד בסיפורי נוסטלגיה וביקורת על ההווה, יש גם איש שורשי אחד מקיבוץ דפנה, שכבר למעלה מחמישה עשורים ברציפות הוא מטביע את חותמו על הכדורגל המקומי – קוראים לו איציק קנר, בעבר חלוץ מהיר וקורע רשתות בהפועל כפר בלום ובהפועל קרית שמונה, שכבר כמעט 35 שנים עוסק באימון כדורגל במסגרות השונות של הפועל ועירוני קרית שמונה. הוא שימש כמאמן קבוצת הבוגרים של הפועל קרית שמונה, מנהל מקצועי במחלקת הנוער של עירוני קרית שמונה, הספיק לאמן בכל קבוצות הגיל האפשריות ותחתיו עברו רבים מהכדורגלנים שצמחו במועדון הכדורגל של הפועל ועירוני קרית שמונה בשלושת העשורים הללו והרשימה ארוכה ומפוארת. בשבת האחרונה, יממה לאחר שקבוצת ילדים ב' שהוא מאמן ניצחה 0:1 את הפועל עכו, איציק קנר החליף קידומת, חגג יום הולדת 70. ממרום שנותיו בכדורגל וניסיון החיים שצבר האיש מלא בתובנות, שאת חלקן הוא חולק עימנו בראיון לרגל בחירתו ל"מאמן החודש" שלנו.

 

ראוי להצדעה והערכה גדולה. איציק קנר יחד עם אופיר קריאף - כדורגלן קבוצת הבוגרים של עירוני קרית שמונה.
ראוי להצדעה והערכה גדולה. איציק קנר יחד עם אופיר קריאף - כדורגלן קבוצת הבוגרים של עירוני קרית שמונה.
 

לפני שנתחיל בראיון, מקבץ ברכות של אנשים שמוקירים את פועלו של קנר. נתחיל עם גולן מועלם, מנהל מחלקת הנוער של עירוני קרית שמונה: איציק הוא נכס גדול למועדון. לאיציק עבר עשיר בכדורגל הישראלי, הידע שהוא צבר ברבות השנים עוזר מאוד לקידום הדור עציר שלנו. אני מאחל לאיציק המון מזל ועוד המון שנים של עשייה וקידום של הדור הצעיר. מאחל לו הרבה בריאות ובעניין הזה אפציר בו מעל במה זו: תפסיק לעשן"... אבי נגאוקר, מאמן קבוצת ילדים א' של המועדון: "יום הולדת שמח לאיש והאגדה, איציק קנר – המכונה ארסן ונגר של המחלקה. אני מאחל לו שימשיך להיות מורה דרך לשחקנים ולנו המאמנים, שלומדים ממנו המון. עד 120 שנה של בריאות איתנה, הצלחה, חיוך, אהבה ונחת". דן כהן (20), תוצר מחלקת הנוער של עירוני קרית שמונה – שהתאמן תחת הדרכתו של קנר בקבוצת ילדים א', כיום הוא קשרה של קבוצת הבוגרים של הפועל בית שאן, אך הוא זוכר לקנר חסד נעורים: "איציק הוא אדם יקר, תומך, מייעץ ועוזר גם מחוץ למגרש. למדתי והשכלתי ממנו רבות בהיותו שחקן שלו. גם כיום אנחנו בקשר, נפגשים לפעמים לשיחות קצרות בקיבוץ דפנה בו אנו מתגוררים. איש מעניין וחכם, ששואף גבוה ורוצה שחניכיו יגיעו לגדולות, הוא ווינר אמיתי. מגיע לו את כל הכבוד והמילים המחמיאות. מאחל לו המון מזל טוב, הרבה בריאות ועוד שנים רבות של תרומה לספורט".

 

זוכה לכבוד והערכה גדולה על פועלו. איציק קנר לצידם של שחקניו ומנהל קבוצתו, גולן מועלם ואנשי מועדון "לעיוור" בקרית שמונה.
זוכה לכבוד והערכה גדולה על פועלו. איציק קנר לצידם של שחקניו ומנהל קבוצתו, גולן מועלם ואנשי מועדון "לעיוור" בקרית שמונה.
 

בגיל 70 ואחרי שעברת כל כך הרבה בכדורגל, איך אתה מצליח למצוא אתגרים וגירויים בעבודתך?
"אני אוהב את זה, לכן אני מתעסק עם זה. אני אוהב לעבוד עם ילדים. אני בכל עונה אני מקבל קבוצה חדשה, ילדים אחרים עם רמה אחרת, כך שיש אתגר ללמד אותם ולטפח אותם. העונה, כמו בעונות אחרות בעבר, אני מאמן את קבוצת הגיל הראשונה שעושה את המעבר משנתוני השמיניות לשנתוני ה-11, שזה אתגר עצום לכל מאמן. מעבר לכל אלה, חשוב לי להטמיע בהם ערכים של משמעת, התנהגות וכבוד הדדי. אלה הדברים הכי חשובים. אם הם ייצאו בני אדם טובים עשינו את שלנו".

בפעילות שלך לאורך השנים נושא המשמעת שמת עליו דגש. גם עונשים חינוכיים הם חלק מהעניין.
"בהחלט. הבסיס להצלחה בספורט ובכלל בחיים הוא משמעת והתנהגות נאותה. חשוב לי מאוד שילדים יתנהגו יפה גם מחוץ למגרש, אני בקשר עם המורים שלהם בבתי הספר וכשנודע לי שחניך שלי מתנהג בצורה לא נאותה, זה מגיע עד לכדי השעיה מאימונים ומשחקים. לפני כמה שנים, במהלך משחק מול קבוצה בכירה בליגה, שחקן בכיר שלי ניסה לדרבן את החברים שלו בקריאות "תשברו להם את הרגליים". זה היה 20 דקות לסיום משחק מול קבוצה בכירה בליגה, שהובילה עלינו 1:3, במצב שלא נותרו לי חילופים. בלי להסס, ביקשתי מהשופט להוציא אותו והמשכנו לשחק עם 10 שחקנים. השחקן התכוון לדרבן את הקבוצה להיות נחושה יותר ולא לפצוע את השחקנים, אבל לא הייתי מוכן לקחת צ'אנס שמישהו מהשחקנים יפרש לא נכון את הקריאה הזו. צריך לשחק כדי לעשות את המקסימום, אבל לפצוע במכוון זה מחוץ לתחום. השחקן גם ספג השעיה בעקבות המקרה".

 

בעבר היו זמנים. איציק קנר במדי הפועל קרית שמונה.
בעבר היו זמנים. איציק קנר במדי הפועל קרית שמונה.

כמי שכבר למעלה מחמישה עשורים חי ונושם את הכדורגל במרחב הגליל העליון – קרית שמונה, תוכל לחוות דעה בצורה הטובה ביותר על התמורות שחלו עם השנים.

"בתקופה שהתחלתי לאמן, לא היו בתי ספר לכדורגל והייתה רק קבוצת נוער אחת, שמלקטת שחקנים מהרחוב. כשאיזי הגיע נוצרה מחלקה מסודרת, נפתח בית ספר לכדורגל ונפתחו קבוצות כמעט בכל השנתונים. בתקופה שהתחלתי לאמן הרבה שחקנים הגיעו מאהבה למשחק ומרצון גדול לשחק. בשנים האחרונות הרושם הוא שהילדים יותר מפונקים, לא אוהבים כל כך להתאמץ, המאמן צריך להחדיר להם את המוטיבציה והצד המנטאלי – דברים שלא אפיינו את הכדורגל בעבר. שיהיה ברור, זו תמונת מצב שמאפיינת עוד הרבה מקומות. המועדון התקדם בצעדים מאוד גדולים. ההצלחות הגדולות של הקבוצה הבוגרת, העובדה שבמחלקת הנוער בשלושת השנתונים העליונים יש לנו יציבות בליגות הבכירות ואף קבוצה שלנו לא ירדה ליגה מאז שהיא שם. המחלקה שלנו לאורך שנים אפשרה להרבה ילדים שרוצים לשחק ולהתקדם לתת להם את כל התנאים הכי טובים שאפשר היה לתת. אלה לא דברים שמובנים מאליהם. המגרש הסינטטי החדש הוא תוספת מאוד משמעותית. מדובר במתקן איכותי, אפשר להתאמן בו בצורה אידיאלית, בלי לסבול מכל מיני דברים שסבלנו במגרשים אחרים – במיוחד בתקופת החורף".

מה עמדתך על מעורבות ההורים במחלקת הנוער?

"ההורים בקרית שמונה אף פעם לא היוו בעיה משמעותית. כמובן שפה ושם היו הורים ששמעו והרגישו אותם יותר מאחרים כמו בכל מקום, אבל אם נסתכל בגדול על הדברים: יש הבדל גדול בין ההתנהגות של ההורים כאן, על אף שיש חריגים, לעומת מקומות אחרים. לא זכור לי שהקבוצות שלנו לא הוזמנו לדין משמעתי בגלל אירועי אלימות יזומים מצד שחקנים ו/או הורים. בכל האירועים החריגים שקבוצות שלנו היו מעורבות זה היה במשחקי חוץ והקבוצה היריבות היו אלה שהורשעו בבית הדין של ההתאחדות".

אם במחלקת הנוער עסקינן, בוא נדבר על דור ההמשך האישי שלך – הנכד עדי, שמשחק כמגן שמאלי. ספר על הקשר ביניכם ועל הציפיות שלך ממנו.

"עם עדי הקשר מיוחד. כשהוא נולד בשלב מסוים הוא והוריו גרו אצלי שנתיים, הייתי מאכיל אותו, מטפל בו, ככה שהקשר הוא מיוחד מימיו הראשונים של עדי. לכל אורך השנים הכדורגל העצים את הקשר בינינו. עדי שיחק אצלי בחוג בדפנה ולאורך השנים אני עושה לו אימונים אישיים. אני מגיע למשחקים שלו ואני עוזר בהכוונה. אני מפנק אותו כמו כל סב. ממני הוא לקח את המהירות. אני שמח שהוא לא מתבייש ללמוד ולהתקדם, הוא לא מאלה שחושבים שהם יודעים הכל - וזה הכי חשוב. אני מקווה שהוא ימשיך להתקדם, מאחר ויש יש לו פוטנציאל טוב להתקדם. אני לא עושה לו הנחות, מעולם לא ביקשתי ממאמנים שלו לעשות לו הנחות – לראיה בעונות הקודמות הוא שיחק פחות מהעונה הזו. אני שמח שהוא וחבריו לקבוצה השתלבו בצורה טובה בליגת השרון, שהיא ליגה איכותית ומאתגרת יותר מהליגות שהם שיחקו בעבר. מגיעה מילה טובה למאמן אבי נגאוקר, שעושה עבודה מצוינת עם השחקנים".

 

הולך בעקבות הסב. איציק קנר ונכדו, עדי.
הולך בעקבות הסב. איציק קנר ונכדו, עדי.
 

מה ההבדל בין הכדורגלן הישראלי בתקופה ששיחקת להיום?

"בתקופה שאני שיחקתי, השחקנים פחות חשבו על מה ייצא להם מבחינת משכורת ופרסום. שיחקתי חמש שנים בקבוצה קיבוצית ואחרי זה בהפועל קרית שמונה, באנו מתוך אהבה למשחק ועם מחויבות לייצג את האזור שלנו. עם הזמן אני חושב שהכדורגל הישראלי נהפך להיות מסחרי ואיבד מהדברים האלה. לטעמי, רמות השכר בכדורגל הישראלי לא תואמות את המציאות. בהרבה מקרים הסכומים שמשולמים כשחר לשחקנים לא מצדיק את זה. יש אולי בודדים ששווים את הסכומים שהם מקבלים. הרוב מקבלים יותר ממה שמגיע להם או מקבלים הרבה יותר ממה שהם משקיעים ומחויבים".

מה אתה עושה כשאתה מתגעגע למשחק?

"יש לפעמים געגועים למשחק. קורה שאני מוצא את עצמי משתתף במשחקון פנימי של הקבוצה שלי, בעיקר שאני עושה אימונים טקטיים. כל הנושא של התנועה ללא כדור לשטחים מתים, זה פרמטר שצריך להדגים. השחקנים מטבע הדברים אוהבים להיות עם הכדור כמה שיותר, אני אומר להם תקנו כדור ותשחקו בבית ובאימון תשחקו בשתי נגיעות. אני לא יכול לתת את הספרינט והחוזק של הבעיטה שהיו לי פעם, אבל חשוב לי להדגים להם איך לעשות את הדברים בצורה נכונה. עד לפני שנה הייתי משחק קט רגל עם הסטודנטים באולם ספורט. בשלב מסוים, בגלל שחלק מהסטודנטים עזבו זה נפסק. יכול להיות שלקראת החורף נחדש פעילות. אני משחק עם עדי נכדי תוך כדי אימון אישי. כדורגל זה לא משהו שאפשר לוותר עליו בקלות".

במסגרת התנאים שעומדים לרשות הכדורגל שלנו, מה הייתי מציע לקברניטי הענף כדי לשפר את הרמה של הכדורגל הישראלי?

"כדי לשפר צריך להקים צוותים מקצועיים בכל אגודה שיתוו דרך למועדון, לתת הרבה יותר אימונים והעשרה לשחקנים עם פוטנציאל גבוה – בעיקר בקבוצות הגיל הצעירות, ואז לא יצטרכו להביא הרבה שחקני חיזוק. חשוב גם לשנות את התפיסה: הבעיה מתחילה כשרוצים להגיע לתוצאות במהירות, במקום לבנות לטווח ארוך בצורה סבלנית. כל אגודה חייבת ליצור תכנית רב שנתית משלה ולהגדיר מטרות: מה המסר שהיא רוצה להביע, מה המטרות שלה מבחינה הישגית, חשוב שזה יחלחל מבית הספר לכדורגל ועד לקבוצת הנוער, לתת לשחקנים הצעירים אופק להגשים את החלומות".

צוות אתר "גליל עולה" מצדיע לפועלו של איציק קנר. אנו מאחלים לאיש היקר והטוב הזה שפע ברכות ואיחולים, הרבה בריאות ומאחלים לכולנו שימשיך להיות עוד עשורים רבים חלק אינטגרלי מהכדורגל בגליל העליון. לצפייה בראיונות שערכנו בעבר עם איציק קנר, הקליקו כאן.

 

צוות אתר "גליל עולה" מצדיע לו.
צוות אתר "גליל עולה" מצדיע לו.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital