כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

כדורסל: שלב ההסברים של זיו ברתנא

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
08.10.18

קבוצת הנשים של הפועל גליל עליון פותחת עונה. זיו ברתנא, שאמור היה להוביל את הקבוצה עונה נוספת מהקווים והתפטר מתפקידו, מסביר בראיון מיוחד ל"גליל עולה" את מניעי ההתפטרות שלו.

קבוצת הנשים של הפועל גליל עליון תפתח מחר (שלישי) את העונה, במשחק חוץ מול הפועל גלבוע ללא דמות מאמן ב"משרה מלאה" על הקווים, זאת לאחר שזיו ברתנא - שהוביל בעונה שעברה את הקבוצה לסגנות אליפות הליגה הלאומית, הודיע לפני כחודשיים על התפטרותו מאימון הקבוצה, שהתקשתה למצוא לו מחליף. הנהלת הקבוצה החליטה למנות את השחקנית רבקה רוס, שבעונה שעברה הגיעה למשחקים ולשני אימונים בשבוע מירושלים, ולעוזרה את דניאל חן - סטודנט במכללת תל חי, לו אין ניסיון באימון. דניאל חן יחזור ביום רביעי מאמסטרדם ורבקה רוס תצטרך לשלב בין עזרה מהמגרש לבין עזרה מהקווים.

 

היא תהיה מחר בגלבוע והוא באמסטרדם. רבקה רוס ודניאל חן
היא תהיה מחר בגלבוע והוא באמסטרדם. רבקה רוס ודניאל חן

 

רגע לפני פתיחת עונת הכדורסל קיימנו ראיון עם זיו ברתנא, שמסביר מדוע החליט להתפטר מאימון קבוצת הנשים ומשתף אותנו בנוגע למטרות שלו לעונה הקרובה וגם לגישה שלו כלפי אימון גברים.

 

זיו, הפתעת רבים עם ההתפטרות מאימון קבוצת הנשים. מה גרם לך להגיע להחלטה הזו?

"הייתה לי עונה קסומה עם קבוצת הנשים, נהנתי מאוד. אני גאה במה שייצרנו על המגרש ומחוץ למגרש, לאחר הרבה שנים שהקבוצה דשדשה, הצלחנו לחבר תלכיד מנצח, חברנו את הקהילה ונתנו זריקת מרץ נהדרת לכדורסל הנשים בגליל. זה דבר גדול להיות חלק ממנו. עברנו השנה תהליכים מדהימים גם השחקניות, גם ההנהלה, ולמרות שהפסדנו במשחק המכריע בגמר, יצאתי עם הרגשה נהדרת מהשנה הזו. התכנון שלי היה בהחלט להמשיך לעוד שנה. במהלך החודש לפניו בקשתי לסיים את תפקידי התעורר ויכוח ביני לבין שני חברי הנהלה לגבי מספר נושאים כשהמרכזי בינהם הוא מי הסמכות האחרונה להחליט אם וכאשר לא תיהיה הסכמה לגבי שחקנית כזו או אחרת בבניית הסגל. בעיני זה לא היה ויכוח לגיטימי, כי למרות שבחוזה שלי לא היה סעיף שקבע שאני הסמכות המקצועית הקובעת במקרה של חילוקי דעות, הדרישה העיקרית שלי מהנהלת הקבוצה כמאמן לפני שחתמתי ביוני 2017 על החוזה עם הקבוצה הייתה שיהיה ברור שאני אבנה את סגל השחקניות תוך עמידה בתקציב שהקבוצה תעמיד לרשותי. לצערי, השיח עם אותם שני חברים הלך למקומות לא נכונים ולא מכבדים, וגרם גם לי להתנהל בצורה שלא הייתי מרוצה ממנה. לאחר שחשבתי על הדברים לעומק ולאורך יותר מחודש, ולאחר שהובהר לי על-ידי אחד משני אותם חברים שמולם התנהלתי שבמקרה של אי הסכמה הוא יהיה זה שיחליט, הבנתי שלטובת כולם מישהו צריך לפנות את הדרך, ובמקרה הזה המישהו הזה הוא אני".

 


לא מצא שפה משותפת עם ההנהלה. זיו ברתנא (צילום: שילה צל ציון)
לא מצא שפה משותפת עם ההנהלה. זיו ברתנא (צילום: שילה צל ציון)

 

האם המחלוקות היו כל כך גדולות, שאי אפשר היה למצוא דרך לגשר על הפערים ולהמשיך יחד?

אפשר היה לגשר על הפערים, זה לא שהיה משהו תכלס חם על המדף וששני חברי ההנהלה חשבו לבן ואני חשבתי שחור או להיפך. הסיפור בגדול היה על שני דברים מבחינתי. אחד על שאלה עקרונית שלא נפתרה. שניים על זה שהויכוח לקח את כולנו למקום פחות טוב, לשייח לא נכון, לתקשורת בין אישית לא טובה, ואמון שהלך לאיבוד ביני לבין אותם שני חברי הנהלה. כנראה ששלושתנו הרגשנו שהכי נכון גם בשבילי, אבל גם בשביל הקבוצה שניפרד. שלא תבין אותי לא נכון, גם היום אני חושב שיש לקבוצת הנשים הנהלה נהדרת. מדובר באנשים מצוינים, שעושים מהלב וכדורסל הנשים בדמם. גם אם לא הסכמנו על דרך העבודה ביננו, אני עדיין מעריך אותם ומכבד אותם. אני מקווה ומאמין שסגל השחקניות המצויין שלנו והנהלת הקבוצה יקחו את הקבוצה הזו עוד צעד קדימה, גם על המגרש ולא פחות חשוב בחיבור המיוחד לקהילה שלנו ושאוכל לבוא עם הילדים ולהריע להם מהיציע".

 

ובכל זאת, ידוע שהרבה שחקניות נקשרו אליך, בהן שחקניות שחתמו בקבוצה - וייתכן שזה היה במידה רבה בזכות העובדה שהן ידעו שאתה שם. לא הרגיש לך קצת לא נוח להשאיר אותן במצב הזה?

"אני שמח שקרן ורבקה בקבוצה, אפילו גאה. בלעדיהן הקבוצה של השנה הייתה חוזרת למה שהיה כאן לפני שהגעתי. שוחחתי איתן, נראה לי שהן הבינו אותי ושהן גם יודעות שבסופו של יום ההחלטה הזו נכונה לכולם. כמאמן המטרה שלי הייתה לגרום לבנות להנהיג את הקבוצה. כן, לקבוע אסטרטגיה, כן, לעשות התאמות, אבל בסופו של יום כשאתה בונה צוות של שחקנים או שחקניות אתה צריך לתת להן את הכלים בשביל להנהיג ולשחק, הן משחקות את המשחק, לא המאמן. אני חושב שקרן, רבקה ובטח ששני לוי שהיא הלברון ג'ימס של הליגה הזו מנהיגות מספיק חזקות ועברו מספיק דברים בכדורסל בשביל להוביל ולהנהיג את קבוצת הנשים שלנו למקום שהיא יכולה להגיע אליו וזה עד הסוף ובכל מסגרת".

 

באיזה תפקידים תחזיק העונה ומה המטרות שלך בכל מהם?

"כל סיום הוא התחלה חדשה. בנוסף לניהול ביה"ס לכדורסל בגליל לקחתי על עצמי שני פרוייקטים מאוד מיוחדים: התחלתי ללמד חינוך גופני, משחקי כדור וכדורסל בבתי הספר היסודיים "לב העמק" ו"עינת הגליל", אני מאוד שמח על האפשרות הזו ומקווה מאוד שאצליח להעביר את האהבה שלי לספורט ולכדורסל לילדים ולילדות הצעירים. בנוסף, לקחתי על עצמי לאמן את פרוייקט הכדורסל שלנו באולם הפיס בקריית שמונה מכיתה א' ועוד כולל כיתה ו', שלוש קבוצות שאני ממש מקים מחדש ומתרגש מכל ילד/ה נוספים שמגיעים ונשארים איתנו. הכפלנו את כמות הילדים בקבוצות שלנו מתחילת ספטמבר לתחילת אוקטובר ואני מאמין שכל ילד וילדה שיחוו את האימונים המיוחדים שאני מעביר ידבקו בחידק הכדורסל ויצטרפו למשפחת הכדורסל של הפועל גליל עליון".

 

הפנים אל הדור הצעיר. זיו ברתנא וראש המועצה, גיורא זלץ (צילום: שילה צל ציון)
הפנים אל הדור הצעיר. זיו ברתנא וראש המועצה, גיורא זלץ (צילום: שילה צל ציון)

 

אין זה סוד שמחלקת הכדורסל בגליל לא שופעת בתקציבים כבר הרבה מאוד שנים. עם זאת, כשאימנת נוער בתחילת העשור הובלת את הקבוצה לזכייה באליפות המדינה ובאליפות התיכונים. מאז הכדורסל ברמת מחלקות הנוער בנסיגה. ממה לדעת נובעת הנסיגה ומה לדעתך אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?

"קודם כל, נעשים הרבה דברים במחלקת הכדורסל שלנו, ואני חושב שבעתיד הלא רחוק ניתן יהיה לראות את זה גם ברמת התוצאות, אבל חשוב יותר במקום של שחקנים ושחקניות שמשתלבים בקבוצות הבוגרות. כמובן שהטלפון שלי הוא לא סוד מדינה וכשמי שמקבל החלטות ישאל לדעתי בנושא כזה או אחר, אשמח להשמיע אותה, וזה אכן לעיתים קורה".

 

עם יד על הלב, אחרי שאימנת 5 עונות קבוצת גברים בליגה הלאומית - עם הרבה רגעים יפים, אתה לא מרגיש איזו תחושת החמצה שאתה לא עוסק באימון גברים בליגות הבכירות?

"הכדורסל היה טוב אלי, זכיתי בחוויות שאדם רגיל לא זוכה לחוות. אין ספור רגעים קסומים, אנשים מיוחדים, אליפויות, גביעים, שחקנים שאימנתי והגיעו למקומות מיוחדים, קולגות שאני בקשר איתם עד עכשיו וכנראה לתמיד. קבלתי החלטה לעשות דברים אחרים מאשר לאמן בליגות המקצועניות, כרגע אני כולי בתוך העבודה והאתגרים שבהם בחרתי להתמקד השנה, ואני נחוש להצליח בכל אחד מהם. אני לא יודע מה אעשה בשנה הבאה, אבל אני בטוח אמשיך גם לאמן ולעבוד עם אנשים וילדים באופן ישיר ולנסות להשפיע עליהם, זה הדבר שאני הכי אוהב והכי מתחבר אליו".

 

לחזור לאמן גברים בליגות בכירות זאת שאיפה עתידית מבחינתך?

"ברמה האישית השאיפות המרכזיות שלי הן להצליח כאיש חינוך ולהצליח כמנהל ביה"ס לכדורסל. אלו אתגרים ענקיים. מבחינת אימון, כל עוד אני יכול, בטוח שאמשיך לאמן, אבל כרגע לאמן קבוצה מקצוענית זאת לא מטרה מבחינתי. עם זאת החיים גדולים מכולנו ומלאי הפתעות".

 

לא מרגיש החמצה. זיו ברתנא בימיו כמאמן קבוצת הגברים של הגליל (צילום: שלמה מוצפי)
לא מרגיש החמצה. זיו ברתנא בימיו כמאמן קבוצת הגברים של הגליל (צילום: שלמה מוצפי)

אפשרויות לתצוגת תגובות

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

זיו

זיו אתה איש שיווק נהדר. כדורסל זה סיפור אחר...

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital