כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

חיים מסביב לכדור

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
10.01.16

חיים זינגר – יו"ר קבוצת הכדורסל של מ.ס צפת, הוא אגדת ספורט וחינוך במונחים של העיר צפת. זינגר היה ספורטאי פעיל בענפי הכדורסל, הכדורגל, הכדורעף וטניס שולחן. בחודש שעבר זכה באליפות גימלאי הצפון בטניס שולחן. אנו שמחים לארחו לראיון בפינת "ספורטאי החודש".

אם תשאלו צפתים שורשיים, ולא משנה באיזה גיל, האם השם חיים זינגר מצלצל להם, קרוב לוודאי שרובם הגדול ישיב בחיוב. הוותיקים זוכרים אותו מהימים שבהם היה ספורטאי רב גוני, אי שם מתחילת שנות ה-70 ועד אמצע שנות ה-80, בארבעה ענפי ספורט שונים: כדורגל, כדורסל, כדורעף וטניס שולחן, כולם תחת אגודת הפועל צפת. הצעירים יותר, קרוב לוודאי זוכרים אותו מימיו ב-33 שנותיו במערכת החינוך – כמורה בבתי הספר ממלכתי ג' וממלכתי ב' – בו שימש כסגן מנהל ובמשך 13 שנים כמנהל בית הספר עד לפרישתו בשנת 2011. בשנים האחרונות חיים זינגר נמנה על מחיי ענף הכדורסל בעיר, כשנרתם בהתנדבות מלאה כדי לשמש כיו"ר מועדון הכדורסל של מ.ס צפת. חיים זינגר, בן 63, נשוי לדורית ואב לארבעה ילדים, שאימצו לחיקם בשנים האחרונות כבן בית קצין בצה"ל, הוא בהחלט אגדה אורבנית בנוף של עיר המקובלים. את פינת "ספורטאי החודש" שלנו הוא כובש בזכות זכייתו בטורניר מחוז הצפון לגימלאים בטניס שולחן, שנערכה בחיפה, ביוזמת המשרד לשוויון חברתי. זינגר וחבריו הפעילים במועדון "נאמנות לקשיש" בשכונת כנען בצפת, השתתפו בטורניר שבו נטלו חלק משתתפים מ-14 יישובים. הקבוצה מצפת זכתה בטורניר בדירוג הקבוצתי המצטבר, כאשר זינגר זכה במקום הראשון בדרג א'.

זינגר משתף אותנו ברשמים מהטורניר ומספר על הקבוצה הצפתית המיוחדת: "אנחנו קבוצה שמתאמנת מספר שנים, מצאנו 12 חבר'ה שאוהבים אחד את השני ואוהבים טניס שולחן. כרגע יש לנו רק אישה אחת בקבוצה ואנחנו מקווים ליותר. אנחנו נפגשים שלוש פעמים בשבוע, הפעילות מתחילה ב-10 וחצי בבוקר וכל אחד נשאר ככל יכולתו. יש בקבוצה שלנו אנשים ממספר יישובים. עבורי זו הייתה פעם ראשונה שהשתתפתי בטורניר. שיחקתי לפני הרבה שנים במסגרת מסודרת, ורק בתקופה האחרונה חזרתי לפעילות. כל השנים הייתה הגמוניה של קבוצה מחיפה. חבר'ה שלנו התחרו בכמה טורנירים בעבר. סיימנו את הטורניר בדרג ב' מקום ראשון ושלישי, ובנשים מקום ראשון. החיפאים היו בהלם, הם היו רגילים לקחת כל שנה. לנצח זה תמיד נחמד. החבר'ה שלי היו באופוריה. פתאום הכרוז אמר שיש אלופה חדשה. החבר'ה היו מרוצים. אני הרבה שנים לא שיחקתי. לפני 20-30 שנה שיחקתי הרבה וגם בליגה. אני שמח על הזכייה, אבל לא פחות שמח מכך שחזרתי לכושר גופני ועל העניין שזה מוסיף לחיים".

 

אלוף אמיתי. חיים זינגר עם הגביע מטורניר הטניס שולחן.
אלוף אמיתי. חיים זינגר עם הגביע מטורניר הטניס שולחן.
 

 
כדור קטן – כיף גדול

חיים זינגר הוא אגדת ספורט צפתית. היו שנים שבהן שילב משחק פעיל כדורגל, כדורסל, כדורעף וטניס שולחן בו זמנית. אחרי מלחמת יום הכיפורים הכדורגל ירד מהפרק, בגלל שנפגע בצורה קשה בקרסול: "זה שאני רץ ועושה פעילות זו הפתעה. לא אני ולא הרופאים מצאנו לכך הסברים". זינגר לא ויתר, המשיך עם שלושת הענפים האחרים, בשלב מסוים גם הכדורעף ירד מהפרק. התשוקה לספורט, היא הסוד של זינגר: "מגיל ילדות בכל ענף ספורט אפשרי שעניין אותי לקחתי חלק. אפילו הייתה תקופה שיריתי בחץ וקשת, ולאחר מכן הייתי צלף מתנדב במשטרה. רעייתי מזה 35 שנים, תמיד הייתה לצידי ותמכה בי. היא הכירה אותי כאחד שחלק מהמהות שלו זה העיסוק בספורט". במשך כל השנים היה מזוהה עם חיים זינגר עם הפועל צפת, בימים שבהם אהבת המשחק הייתה הדבר העיקרי. זינגר מספר על התקופה ההיא בהשוואה להיום: "זה היה עולם אחר, היינו משחקים במגרשים פתוחים בחורף ובקיץ. שיחקנו בשביל הסמל, אף אחד לא קיבל כסף. שיחקנו בשביל ההנאה. לא חשבנו לשחק מחוץ לצפת. הסמל היה חשוב ושיחקנו בשבילו. לא היו מחשבות על מקום אחר. צפת הייתה עיר עם אווירת ספורט, משחקי הכדורגל והכדורסל היו מרכזים סביבם הרבה התעניינות".

 

זיכרונות טובים מכר הדשא. חיים זינגר ואגדת הכדורגל הצפתית, יהודה ספ.
זיכרונות טובים מכר הדשא. חיים זינגר ואגדת הכדורגל הצפתית, יהודה ספ.

כשאהבה לספורט מובילה למערכת החינוך
 

האהבה הגדולה לספורט היא זו שהובילה את חיים זינגר לקריירה ענפה ומרשימה במערכת החינוך. איך זה קרה? הנה לכם הסיפור המעניין: "אחרי השירות הצבאי עבדתי כטכנאי חשמל ואלקטרוניקה התחלתי לעבוד בבית חולים "זיו", ובמקביל עסקתי בהדרכת ספורט במתנ"ס. ההנאה ששאבתי מעבודה עם ילדים ונוער גרמה לי לראות את עתידי כמורה לחינוך גופני. יצאתי ללמודים במכון וינגייט, ולאחר סיומם לפני 33 שנים, התחלתי לעבוד כמורה לחינוך גופני בבית הספר ממלכתי ב', לאחר מכן שילבו אותי במקביל לעבודה בבית הספר ממלכתי ג'. משנת 98 שימשתי כמנהל בית הספר ממלכתי ב' עד שנת 2010, קודם לכן שימשתי משך 13 שנים כסגן מנהל. אין ספק שהאהבה לספורט הביאה אותי למערכת החינוך. קורס המדריכים הראשון שעשיתי במסגרת החברה למתנ"סים והביקור הראשון במכון וינגייט סחפו אותי לשם. המתנ"ס בצפת היה ליד הבית שבו גדלתי, כל הזמן הייתי שם. מרגע שסיימתי בית ספר, הייתי שם. התמזל מזלי ואת האהבה הפכתי לקריירה. התחלתי כמורה וסיימתי כמנהל. אהבתי מה שעשיתי. לעבוד עם ילדים זה דבר שמשאיר אותך ילד במובנים מסוימים. זה אתגר מאוד לא פשוט, אבל יש בו הרבה סיפוק. בתחילת העבודה עבדתי עם ילדים נפלאים שהגיעו מבתים לא קלים. האתגר היה לעזור להם להביא את החיים שלהם למקומות הכי טובים, והיו לא מעט שהגיעו ליחידות טובות בצבא ולקריירה מכובדת בשוק העבודה. גם רעייתי מחנכת וגם אני, כך שהחינוך תופס אצלנו מקום נכבד בבית".

 

בהצדעה והוקרה למחנך דגול. חיים זינגר, בטקס הפרידה ממערכת החינוך.
בהצדעה והוקרה למחנך דגול. חיים זינגר, בטקס הפרידה ממערכת החינוך.
 

להחזיר עטרה ליושנה

בארבע השנים האחרונות משמש חיים זינגר כיו"ר מועדון הכדורסל של מ.ס צפת. זינגר לא תכנן להיות חלק ממחיי הענף בעיר, הנסיבות הובילו אותו לשם, כפי שהוא מספר: "הגעתי במקרה לקבוצה הזו. מסורת ארוכת שנים היא שביום שישי בשעה 14:30, מתאספים חבר'ה ואני ביניהם, באולם הספורט, למשחקי כדורסל עד סמוך לכניסת השבת. הייתה תקופה שסבלתי מפציעה. חברי, ברוך מזרחי – שמשמש כמנהלה המסור של הקבוצה, החליט למנות אותי לתפקיד בלי ידיעתי. איך גיליתי את זה? ביום שישי אחד ראיתי ידיעה באחד המקומונים, שהכדורסל בצפת חוזר ואני יו"ר הקבוצה. לא היה כאן הרבה מקום למחשבות, נשאבתי לתוך העניין". מועדון הכדורסל של מ.ס "דניאל" צפת הצליח בשנים האחרונות להעלות את קבוצת הבוגרים מליגה ב' ועד הליגה הארצית, בית הספר לכדורסל ומחלקת הנוער במגמת התפתחות תמידית. כמובן שלחיים זינגר קרדיט גדול בעשייה: "בכמה שנים בודדות עשינו ועדיין עושים הרבה הצלחות. אני מקווה שעם קבוצת הבוגרים נתברג כמה שיותר גבוה בליגה הארצית. אני לא מכיר את המושג של הסתפקות בהישארות בליגה. אני מקווה להגיע לפחות לפלייאוף העליון. יש לנו קבוצת בוגרים, חמש קבוצות במחלקת הנוער, 3 קבוצות באקדמיה לכדורסל. המדינה עוזרת לנו בפרויקט פרחי ספורט, יש לנו 11 קבוצות שעושות ספורט בתוך בתי הספר – 7 מהם כדורסל. אתה עוזב את החינוך, אבל החינוך לא עוזב אותך".

שי קדוש, קפטן קבוצת הבוגרים והמנהל המקצועי של מחלקת הנוער, מצדיע לפועלו של זינגר: "חיים אדם יקר, העובד שעות על גבי שעות בהתנדבות, למען המועדון והספורט בעיר. חיים בן אדם שהספורט זורם אצלו בדם. זכות גדולה שיש אדם יקר כזה לצידנו, שאנו לומדים ממנו המון". לקדוש יש גם זיכרון ילדות אישי מזינגר: "בתור ילד, עוד בבית הפועל הישן, באופן קבוע הייתי מגיע לשחק תחרות קליעות מול חיים. היה מאוד קשה ומאתגר. לקח לי איזה 8 שנים לנצח אותו. עד גיל 28 הייתי משחק מולו לומד ממנו".

גם ברוך מזרחי הצטרף לשבחים על זינגר: "חיים עבורי הוא איש משיכמו ומעלה. הייתה ויש לי הזכות לספוג ערכים וידע ממנו, הוא היה מורה לספורט שלי בבית ספר יסודי, מדובר בדוגמא למופת. חיים הצטרף אליי לניהול קבוצת הכדורסל בשמחה גדולה, מתוך מטרה לעזור לספורט בעיר. אנחנו משחקים כדורסל ביחד בימי שישי מעל עשור, ואין ספק שגם היום הוא בכושר מצוין. חיים איש נדיר, שעוסק במגוון ענפי ספורט שונים, תורם מזמנו ללא תמורה למען הספורט. העיר צפת זכתה שאדם כמוהו הוא מבניה".

 

רגעים של נחת. חיים זינגר חוגג עם שחקני מ.ס "דניאל" צפת את העליה לליגה הארצית.
רגעים של נחת. חיים זינגר חוגג עם שחקני מ.ס "דניאל" צפת את העליה לליגה הארצית.

 

השניים שמנהלים את העסק. חיים זינגר ומעריך נלהב - ברוך מזרחי.
השניים שמנהלים את העסק. חיים זינגר ומעריך נלהב - ברוך מזרחי.

בנוגע לעתיד הספורט המקומי, לחיים זינגר יש משאלת לב גדולה: "אני מקווה לראות את העיר האהובה שלנו חוזרת להיות עיר ספורטיבית כמו בעבר, עם כדורגל וכדורסל ייצוגים בליגות גבוהות ועם הרבה ילדים ונוער שעוסקים בספורט. השנה נפתחה עמותה עירונית לספורט, שכל הספורט העירוני יעבור דרכה. כולנו מתנדבים במטרה להכניס כמה שיותר ילדים ובני נוער לתוך הספורט העירוני וגם בבוגרים. אני חושבים בכדורסל גם על קבוצת נשים, יש שתי קבוצות בית ספר לילדות. דרך העמותה אנחנו מנסים להגיע גם לבתי הספר החרדים. הקמנו בית ספר לטניס לשולחן, שזו סגירת מעגל עבורי. בצעירותי היה לי בית ספר עם מאות ילדים. כל מי שמשחק בקבוצה שלנו היום היה חניך שלי. יש לנו הרבה עבודה ויש לנו הרבה נכונות".

 

מלא במרץ לעשייה. חיים זינגר והאוהדת המושבעת שלו, רעייתו דורית.
מלא במרץ לעשייה. חיים זינגר והאוהדת המושבעת שלו, רעייתו דורית.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital