זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter
השכרת ומכירת במות הרמה, מלגזות וגנרטורים. רום צפון - פתרונות הרמה ושינוע
view counter
מדרסי העטלף
view counter

הגולן הישראלי על המפה

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
05.09.15
שבוע וחצי אחרי שזכה גולן פולק מצפת במדליית ארד באליפות העולם בג'ודו, יש לנו הכבוד והעונג לארח בפינת "ספורטאי החודש" את המדליסט שגרם להרבה חובבי ספורט פטריוטים להתרגש ולהריע.

ענף הג'ודו הישראלי הפך בשני העשורים האחרונים לענף ספורט שעושה שירות מצוין לספורט הישראלי. נכון שלא מדובר בענף פופולארי כמו ענפי הכדור, אך מעת לעת הענף הזה מצליח לרגש הרבה מאוד חובבי ספורט פטריוטים. זכורים לנו במיוחד הזכיות של יעל ארד, אורן סמדג'ה ואריק זאבי במדליות אולימפיות, בשנים האחרונות מי שהייתה בפרונט זוהי ירדן ג'רבי – שזכתה באליפות ובסגנות אלופת העולם ובעוד תחרויות יוקרתיות. מי שלפני שבוע וחצי נכנס לרשימה המכובדת הזו של אלה שמרגשים מדינה שלמה הוא גולן פולק, בן 24 מצפת, שזכה במדליית ארד באליפות העולם, שנערכה בעיר אסטנה בקזחסטן. תוך דקות הספורטאי שהיה אלמוני משהו ללא מעט חובבי ספורט הפך לגיבור לאומי, הרשתות החברתיות והטוקבקים לכתבות התמלאו בתגובות נרגשות ומעודדות, שמעמידות בסוג של מבוכה מסוימת את פולק, שמבחינתו משתדל להתרגל למעמדו החדש: "קשה לי להגיד על עצמי גיבור לאומי. הרגשתי תמיכה אדירה ופרגון גדול, ועל כן אני מודה לכל האנשים הנפלאים שפרגנו ותמכו. האמת שאני די נחבא אל הכלים ופחות מדבר אלי כל ההד שמסביב. אנחנו מדינה קטנה ואני מודע לאיך שהדברים נתפסים. היה כיף גדול לייצג את המדינה, רגע לאחר שזכיתי במדליה הצבעתי על הדגל וזה נתן לי המון כוח ותעצומות. אני לא נותן לזכייה הזו להכניס אותי לשאננות, אני מודע לכך שאני חייב להתאמן יותר חזק, מאחר ורף הציפיות ממני עלה".

 

גאווה גדולה למדינה. גולן פולק באקט פטריוטי בסיום אליפות העולם (צילום: איגוד הג'ודו העולמי).
גאווה גדולה למדינה. גולן פולק באקט פטריוטי בסיום אליפות העולם (צילום: איגוד הג'ודו העולמי).

בשנים האחרונות גולן פולק עשה לא מעט הישגים בתחרויות שונות, אך הוא חיכה לזכייה במדליה בתחרות יוקרתית. שנת 2011 הייתה שנת שיא עבורו ובמהלכה זכה במדליות בתחרויות סבב. באליפות אירופה האחרונה הצליח גולן פולק לזכות במדליה היוקרתית ביותר שלו, שמגיעה אחרי מספר אכזבות: "התחושה מדהימה, לזכות במדליית ארד שנה לפני האולימפיאדה, זה דבר שנותן לי המון ביטחון וגב - בעיקר מצד הוועד האולימפי והאיגוד, שהם מאמינים בי ואני מניח שיגדילו את התמיכה שלהם. הייתי צריך את המדליה הזו כדי להעלות את מעמדי. בתחרויות המטרה לאורך השנים לא בדיוק תפקדת בהתאם ליכולות שלי – אני מדבר על תחרויות גרנד סלאם ומאסטר, למרות שמדובר בתחרות מול אותם אנשים ובאותם סדרי גודל של רמת אתגר. להרבה תחרויות הגעתי בדרג טוב וברמת מוכנות גבוהה, אך דווקא ביום הנתון של התחרות לא באתי לידי ביטוי. הזכייה הפעם לא הפתיעה אנשים במערכת. זה משהו שהורגש באוויר. באתי רגוע והפנמתי שבסופו של דבר, לא משנה איך קוראים לתחרות, עלי לעשות את המוטל עלי בצורה הטובה ביותר. כל התחרות הרגשתי בסוג של בועה. אחרי הזכייה ירדתי מהפודים ולא הבנתי מה יש מסביבי. הטלפון שלי היה מפוצץ בהודעות, פתאום הרבה תקשורת מסביבי, אז רק הבנתי ועיכלתי את גודל ההישג".

גולן פולק מצביע על הוריו כעל אנשי מפתח בהצלחה שלו. לדחיפה הגדולה שלהם יש חלק גדול בהצלחה שלו: "מאוד אהבתי ג'ודו מגיל צעיר והצטיינתי. הכוונה והדחיפה של ההורים שלי מאוד עזרה לעניין. הייתי ילד קצת בעייתי והם ראו בג'ודו הזדמנות למסגרת שתפקס אותי, עד כדי כך שהם היו מוכנים שאוותר על לימודים כדי שלא אפסיד אימונים. ההורים שלי הבינו את גודל הפוטנציאל. אני חושב שהחלק היותר גדול בהצלחה שלי הוא בזכות ההורים והמשפחה. אם לא הם, לא הייתי בג'ודו. אבא שלי רצה שאתאמן במקום שיש יותר אפשרויות להתקדם, והוא לא חסך בכספים ובמאמצים לשם כך. הוא היה מסיים את העבודה ולוקח אותי מהבית ביהוד לפ"ת, לרעננה. כל יום היה לוקח אותי לאימון. אחרי זה אחי הגדול ואמא שלי נכנסו לתמונה. בתור ילד חיפשתי איפה שיהיה לי כיף".

 

הקרב של חייו. גולן פולק באליפות העולם (צילום: איגוד הג'ודו העולמי).
הקרב של חייו. גולן פולק באליפות העולם (צילום: איגוד הג'ודו העולמי).

דמות נוספת שעליה מצביע גולן פולק כעל דמות דומיננטית בהצלחתו הוא אורן סמדג'ה – שזכור לכולנו כמדליסט אולימפי, שזכה במדליית ארד באולימפיאדת ברצלונה בשנת 1992. פולק רואה בסמדג'ה הרבה יותר ממאמן – אלא מודל נערץ להשראה: "צריך לבוא ולראות איך נראה שבוע של ספורטאי שמתאמן באקדמיה שלנו במכון וינגייט. אני מתאמן כל השבוע שני אימונים ביום, ואז מגיע יום שישי ואני בקושי יכול לעלות במדרגות. אי אפשר לעגל פינות כשיש לך מאמן כמו אורן. אם אתה זז טיפה ימינה או שמאלה אתה מהר מאוד חוזר למסגרת. מה שאני יכול להעיד על אורן ומה שאני מקבל ממנו, זה שהוא נותן ביטחון ואמונה שלא משנה מול מי אתה מתמודד, אתה עולה בהרגשה של פייבוריט. הנוכחות שלו והתמיכה שלו מדהימה". אורן סמדג'ה לא חסך בשבחים לפולק על ההישג ועל התנהלותו:"קודם כל, גולן, אני מאז הכניסה שלי לפני 5 שנים לאיגוד הג'ודו, אני יכול להעיד שגולן תמיד סיפק את הסחורה והביא תוצאות מאוד מכובדות בתחרויות כמו גרנד סלאם, מאסטרס, גרנד פרי, אבל תמיד הייתה לו בעיה קטנה בתחרויות מטרה. בדרך כלל מאמן ממשיך לחפש את הדבר הבא, אבל בגולן אני ידעתי שתמיד היה חסר גרוש ללירה. סך הכל הצלחנו למצוא את הנוסחה לעשות את הדברים בצורה טובה יותר. גולן הצליח להאמין סוף סוף ביכולת שלו והדברים באו לידי ביטוי בהתחברות של הדברים בתחרות. התמודדות עם הפציעה הקשה, הניסיון שהוא צבר, כל אלה דברים שעזרו מאוד. גולן הוא לא הספורטאי האולטימטיבי שרק מתאמן ועושה דברים בצורה הכי מדויקת וקפדנית. גולן די מזכיר אותי אפילו בהתנהלות שלו: הוא סתלבטן גדול, בליין, אוהב לצחוק, אך יחד עם זאת - כשגולן מתאמן אז הוא מגלה רצינות וקפדנות גדולה. גולן מצליח למצוא את האיזון בצורה הכי יפה וטובה ואני בעד. אני בדעה שמי שכל היום רק מתאמן ולא רואה כלום חוץ מזה, מאבד את הדרך. צריך ליהנות ולכייף תוך כדי, כמובן שבהתאם לתקופה".

כששאלתי את גולן פולק לפשר ההצלחה הגדולה של ענף הג'ודו בישראל וההצלחות הגדולות של הספורטאים בהשוואה להרבה ענפים אחרים, פולק סיפק הסבר מעניין: "אנחנו עובדים בצורה כל כך קשה שזה מחזק אותנו נפשית. זה ענף שאין בו מקום להנחות ולבטלנות. אני מתחרה במשקל עד 66 קילוגרם, וזאת למרות שרוב הזמן אני שוקל 72 קילוגרם. לפני כל תחרות אני חותך 6 קילו מהמשקל. אני יכול להעיד על עצמי שזה מחזק אותי נפשית, כי קשיים אחרים מתגמדים לעומת זה. אנשים שרואים מהצד לא מבינים. לג'ודאי יש המון תחרויות בשנה. ככל שאתה מצליח – יש יותר תחרויות. בממוצע כל חודש יש תחרות שיוצאים אליה. יש רוטינה קפדנית של אימונים, לרוב מיום ראשון עד שישי – שני אימונים ביום. יש לנו נבחרת ענקית ומאוד איכותית, ואני לא מדבר רק האנשים שזכו במדליות. מגילאי הג'וניור והקדטים ועד הבוגרים יש הרבה ספורטאים וספורטאיות עם כישרון רב ומחויבות. אנחנו זוכים ל מעטפת מקצועית צמודה ומאוד איכותית, לא מחסירים מאיתנו דבר כדי שנצליח".

 

דמות נערצת ומודל להשראה. גולן פולק עם אורן סמדג'ה.
דמות נערצת ומודל להשראה. גולן פולק עם אורן סמדג'ה.

גולן פולק עבר לפני מספר שנים יחד עם משפחתו צפונה. המשפחה, שמתגוררת בשכונת נוף כנרת בצפת, אוהבת מאוד את הצפון. לגולן יש חלום גדול בעניין הזה: "ראשית, אני רוצה להודות לראש עיריית צפת, אילן שוחט, על התמיכה הגדולה. הוא תמיד מביע התעניינות ותמיכה בי, זה לא מובן מאליו ואני רוצה להביע את הערכתי לו. בצפון יש הרבה מרכזים לאומנויות לחימה, אך ענף הג'ודו לא מפותח. אני מקווה ביום מן הימים שאוכל להרים פעילות מקצועית, לא ברמת חוג של אחה"צ, כדי שתהיה לאזור הזה אפשרות לייצר ג'ודאים מצטיינים".

אורן סמדג'ה מצביע על התקופה שנותרה עד לסיום השנה כתקופה גורלית משהו עבור גולן פולק: "גולן מתחרה על כרטיס הייצוג היחיד של מדינת ישראל לאולימפיאדה, מול שני מתחרים לא פחות ראויים ממנו. כרגע גולן מוביל בטבלת הדירוג של המשקל שלו. גולן צפוי להשתתף עד סיום השנה בארבעה טורנירים מאוד יוקרתיים שיקבעו הרבה את המשך הדרך, כאלה שייקבעו אם הוא יזכה בקריטריון לאולימפיאדה ובאיזה דירוג. הרבה דברים יכולים לקרות בשנה הזו". פולק דרוך לקראת האתגרים הקרובים: "קודם כל, המטרה והחלום מדליה אולימפית והדרך ארוכה לשם. אני מקווה ושואף לעשות הכל כדי להגיע לשם, ליצור עקביות ושזה לא יהיה הישג בודד. אני שואף להגיע לאולימפיאדה בכושר הכי טוב, עם כמה שפחות פציעות. אורן אומר שצריך לקבל נשיקה מאלוהים בבוקר, כדי שהכל יתחבר, ואני מקווה שזה מה שיהיה איתי".

אהבתם? התחברתם? עשו לייק לעמוד הפייסבוק של גולן פולק. זה בחינם...

 

מנוחת הלוחם. גולן פולק בתמונה מהימים האחרונים, במהלך חופשה ביוון.
מנוחת הלוחם. גולן פולק בתמונה מהימים האחרונים, במהלך חופשה ביוון.

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".

כל הזכויות שמורות © גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
תכנות: SmartWebs  ♦  שיווק דיגיטלי: SOL Digital